Дома Твој Готвач Рецепт за брза германска торта од чоколадо и бисквити кои не се...

Рецепт за брза германска торта од чоколадо и бисквити кои не се печени

1345
0

Калтер хунд или „ладно куче“ е омилена германска торта за која не ви требаат премногу труд или состојки …

При спомнувањето на „ладно куче“ или калтер хунда, многу Германци се сеќаваат на нивното омилено јадење од детството.

Тоа е популарен десерт кој не бара премногу состојки или време. Не е неопходно да се пече супер чоколадна и заситена торта, само наредете ги редовите бисквити и крем, ставете го во фрижидер и исечете го кога ќе се стегне, па почекајте аплауз . Кога станува збор за изборот на бисквити, тие може да се обични, со путер, како Petit Beurrera , а за убавиот вкус ќе придонесе и квалитетната чоколада.

Состојки за ладно куче:

200 гр бисквити со путер
150 гр темно чоколадо
450 гр млечна чоколада
150 грама кокосово масло
1 чаша шлаг крем
2 лажички екстракт од ванила
3 лажици шеќер
2 лажици рум (по избор)

Подготовка:

Покријте го калапот за торта со пластична фолија. Чоколадото искршете го на ситни парчиња. Во средно тенџере на тивок оган растопете ги чоколадото и кокосовата маст заедно со постојано мешање. Потоа додадете го кремот, шеќерот и ванилата и мешајте додека смесата не се изедначи. Истурете го румот по желба и измешајте.
Калапот премачкајте го со тенок слој чоколадо и премачкајте го тенок слој чоколадо на дното на садот и наредете ги бисквитите на дното внимавајќи да не ги допираат страните. Премачкајте со чоколаден крем, па наредете нов ред бисквити и продолжете додека не ги потрошите состојките за да завршите со слој чоколадо.

Покријте со пластична фолија и ставете го во фрижидер најмалку 3 часа. Префрлете го во чинија за сервирање и исечете го колачот.

Претходна објава„МИР-19“- Рускиот лек против коронавирис влезе во третата фаза од клиничкото тестирање
Следна објаваНаучниците тврдат: Досадата има свои добри страни

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име