Дома Здравје Рецепт: Едноставен лек со црн пипер за ублажување на болки во мускулите

Рецепт: Едноставен лек со црн пипер за ублажување на болки во мускулите

784
0

Рецепт: Едноставен лек со црн пипер за ублажување на болки во мускулите

Дали знаевте дека, благодарение на неговите својства, консумирањето и локалната примена на овој лек со црн пипер може да биде од голема помош за ублажување на мускулната болка? Еве како се прави.

Болката во мускулите е чест проблем за многу луѓе кои, сепак, сакаат да избегнуваат употреба на лекови против болки, антиинфламаторни и други лекови. За среќа, на дофат имаме лековита храна која може да помогне да се ублажат болките во мускулите.

Откријте во оваа статија природен и домашен лек базиран на црн пипер и маслиново масло кој ќе ни овозможи да се бориме против болките. Можете да го земете како природен лек, а исто така да го нанесете на болното место со помош на масажа за поголема ефикасност.

Црн пипер за ублажување на болката

Црниот пипер е еден од најчестите кулинарски зачини. Сепак, многумина сè уште не се свесни за неговите одлични здравствени својства. Меѓу сите негови компоненти се издвојува пиперинот, алкалоид со бројни лековити својства.

Биберот е здрав зачин

Биберот делува како природен антиинфламаторно средство, кое помага во ублажување на мускулната болка. Тоа е одличен мускулен релаксант.

Покрај тоа, тој е моќен антиоксиданс, односно штити од оштетувања предизвикани од слободните радикали и предвременото стареење. Биберот исто така ја зголемува саливацијата и гастричниот секрет, го стимулира апетитот и го подобрува варењето.

Овој зачин е докажано дека има антисептички својства кои се борат против инфекции. Освен тоа, ја
стимулира тироидната жлезда и го олеснува слабеењето. Биберот ја разредува крвта и може да го намали нивото на холестерол.

За што е добро маслиновото масло?

Маслиновото масло не само што е совршена состојка за мацерирање на кој било лек, туку и ги додава и подобрува неговите лековити својства. На кулинарски план, една од најдобрите опции, заедно со кокосовото масло, е да се подложите на високи температури, бидејќи тие се оние кои имаат најголема отпорност.

Ги истакнуваме неговите главни предности:

Тоа помага да се ублажат болките во мускулите и зглобовите. Всушност, делува на сличен начин како и аналгетските лекови.

Ја подобрува циркулацијата.

Ја храни и тонизира кожата.

Неговата содржина на антиоксиданси го спречува стареењето и дегенеративните болести.

Ги чисти црниот дроб и жолчниот меур.

Ја балансира функцијата на цревата.

Го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Спречува дијабетес и отпорност на инсулин.

Лек со црн пипер и маслиново масло

Затоа, овој лек ги комбинира лековитите ефекти на црниот пипер и маслиновото масло за да ја ублажи болката во мускулите. Во исто време, може да биде корисен и за многу други болести.

Овие две состојки не само што додаваат свои придобивки, туку и делуваат синергистички. Тоа е, тие ги подобруваат лековитите својства. За да постигнете брз ефект, препорачуваме да го земате овој лек истовремено со нанесувањето на погодената област.

Компоненти:

2 чаши екстра девствено маслиново масло (500 ml)

4 супени лажици зрна црн пипер (56 g)

Подготовка: Зрната бибер издробете ги во малтер. Не треба да биде целосно сомелено, само скршено. Малку загрејте го маслиновото масло. Додадете ги мелените зрна заедно со маслото и оставете да се излади.

Измешајте ги двете топли состојки во тегла и затворете. Треба да биде херметички затворен. Оставете да се маринираат 3 недели и процедете. Истурете го маслото во стаклено шише. Сега маслото е подготвено за употреба.

Како да се користи?

За ублажување на болки во мускулите: земете една кафена лажичка од ова масло на празен стомак половина час пред појадок и една лажичка пред спиење.
Идеално е да се комбинира со нанесување на ова масло директно на погодената област. Можете добро да го масирате местото додека не почувствувате пораст на температурата во погодената област – тоа се должи на компонентата на пиперката.

Покрај болките во мускулите, ова масло е ефикасно и кога се нанесува на зглобовите, слепоочниците (во случај на мигрена) или желудникот (за менструални грчеви).

На естетско ниво, благодарение на неговите циркулаторни доблести, маслото од бибер е исто така добар лек за спречување на целулит и проширени вени.

Ова масло може да се нанесе и на градите и грбот во случаи на респираторни состојби за да се олесни искашлувањето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име