Дома Твој готвач Рецепт: Брзи погачици со сирење

Рецепт: Брзи погачици со сирење

1128
0

Меки и вкусни погачици со сирење.

Состојки:

  • 250 гр сирење
  • 1/2 чаша кисела павлака
  • малку сол
  • 1/2 кесичка прашок за пециво
  • прстофат сода бикарбона
  • 20 полни лажици брашно

Подготовка:

Измешајте сирење и павлака, додадете сол и брашно измешано со прашок за пециво и сода, се убаво соединете.

Оставете да отстои смесата 10 минути додека не се загрее рерната.

Со влажна лажица и со помош на рацете формирајте топчиња. Наредете ги на плех подмачкан со масло и печете 15 до 20 минути на 200 степени.

За поголема доза, само дуплирајте ги состојките

Извор:Coolinarika

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име