Дома Твој готвач Реформ торта: Едноставен рецепт за неодоливо уживање!

Реформ торта: Едноставен рецепт за неодоливо уживање!

319
0

Реформ торта: Едноставен рецепт за неодоливо уживање!

Реформ торта е една од најпопуларните колачи. Оревите и чоколадото претставуваат вистинска симфонија на вкусови, па затоа домашниот рецепт за реформ торта е суво злато. Рецептите за оваа торта не се разликуваат многу, секој има свој начин на подготовка. Суштината е дека колачот треба да биде цврст, но во исто време кремаст.

Ви пренесуваме рецепт кој ќе ги воодушеви апсолутно сите кои ќе ја пробаат реформс торта. Количината на состојки е малку поголема, но секако можете да ја намалите тежината.

Оваа торта ја замислуваме како вистинско уживање за семејни собири или прослави. Елем, во продолжение дознајте кои состојки се потребни и како да подготвите домашна реформ торта.

Состојки за кора:
18 белки
450 гр шеќер
450 гр мелени ореви
4 лажици презла
Кесичка прашок за пециво
Состојки за филот:
18 жолчки
350 гр шеќер
250 гр чоколадо
350 гр маргарин (можете да го направите и со путер)

Реформ торта – Подготовка:
Прво, потребно е да се подготват корите.

Реформ торта – кора
Одделете 6 белки, па полека додадете 150 гр шеќер. Изматете додека сè не се раствори.

Сега истурете 150 гр ореви, една лажица презла и четвртина од прашокот за пециво.

Добиената смеса рамномерно распоредете ја на плехот за печење. Ние користиме правоаголни. Количината на состојки зависи од големината на плехот што ќе го користите. Сè израмнете и печете во рерна околу 25 минути . Рерната треба да се загрее на 160 степени .

Повторете го истиот принцип на готвење за да ги направите преостанатите кори. Некои печки ви дозволуваат да испечете неколку кори одеднаш.

Реформ торта – фил
Се матат шеќерот и жолчките и се варат во сад додека не се добие густа смеса.

Додадете го чоколадото кое претходно сте го исецкале ситно, или на помали парчиња. Се чека да се растопи, па се остава на страна да се излади. Не ставајте во фрижидер.

Филот сипете го во омекнатиот маргарин и матете непрекинато.

Ставете ја првата кора и намачкајте го филот, околу една третина. Потоа ставете ја втората кора, па повторно филот. Направете го истото со преостанатите кори. Кога ќе завршите со склопување, ставете ја реформ тортата во фрижидер да се излади. Ако сакате, можете да го премачкате со растопено чоколадо. Тоа е тоа, вашата реформ торта е подготвена!

Како што можете да видите, не е комплицирано да се направи реформ торта. Следете ги упатствата и нема да имате проблем да го подготвите ова прекрасно уживање. Доколку имате и вие некој рецепт, споделете го со нас.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име