Дома Здравје Растенија кои го намалуваат шеќерот во крвта

Растенија кои го намалуваат шеќерот во крвта

4213
0

Растенија кои го намалуваат шеќерот во крвта

Високиот шеќер во крвта или хипергликемијата не е проблем само за луѓето со дијабетес. Сè повеќе луѓе денес имаат покачено ниво на шеќер во крвта поради нездравиот начин на живот, навиките во исхраната и стресот. Овие растенија ни нудат можност да го подобриме нашето здравје на природен начин.

Одржувањето стабилно ниво на шеќер во крвта е од големо значење за спречување на разни здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања и компликации поврзани со дијабетес.

10 растенија кои успешно го регулираат шеќерот во крвта

Овие растенијатие обично имаат некакви биоактивни соединенија кои можат да помогнат во регулирањето на шеќерот во крвта, да ја подобрат чувствителноста на инсулин или дури и да ја намалат апсорпцијата на гликоза од храната.

Цимет

Активното соединение во циметот, цимет алдехид, има способност да ја зголеми чувствителноста на клетките на инсулин. Инсулинот е хормон кој му овозможува на телото да ја користи гликозата од крвта, а подобрата чувствителност на инсулин може да помогне да се одржи нивото на шеќер во крвта стабилно.

Исто така, циметот може да ја забави апсорпцијата на гликоза од цревата , што дополнително ја поддржува контролата на шеќерот во крвта. Истражувањата сугерираат дека консумирањето цимет може да помогне во намалувањето на нивото на шеќер во крвта по оброкот, особено кај луѓето со дијабетес тип 2. Покрај тоа, циметот може да го намали ризикот од развој на дијабетес тип 2 кај луѓето со предјабетес.

Горчлива диња

Активните соединенија кои се наоѓаат во горчливата диња, како што се полипептидите и харантините, играат клучна улога во нејзиниот потенцијален ефект врз шеќерот во крвта.

Истражувањата сугерираат дека горчливата диња помага да се зголеми чувствителноста на клетките на инсулин , што го олеснува влегувањето на гликозата во клетките. Исто така, може да ја намали апсорпцијата на гликоза од цревата и да го стимулира производството на инсулин во панкреасот.

Коприва

Копривата содржи природни соединенија кои можат да помогнат во стабилизирање на нивото на гликоза во крвта.

Исто така, има дополнителни здравствени придобивки, вклучувајќи го и тоа што е богат со хранливи материи како што се витамините А, Ц и К, железо, калциум и други минерали.

Покрај тоа, копривата е позната по своите антиинфламаторни својства и способност за подобрување на циркулацијата на крвта, што може да биде корисно за општото здравје.

Женшен

Студиите сугерираат дека женшен може да ја зголеми чувствителноста на инсулин. Ова значи дека женшен може да му помогне на телото подобро да управува со нивото на шеќер во крвта и да ги намали наглите флуктуации . Овој имот може да биде особено корисен за луѓето со дијабетес тип 2.

Покрај тоа, женшенот исто така е поврзан со подобрување на нивото на енергија, намалување на стресот и зголемување на менталната будност.

Куркума

Активното соединение во куркумата, куркуминот, има изразени антивоспалителни и антиоксидантни својства кои се од големо значење за дијабетичарите. Куркуминот може да помогне да се подобри чувствителноста на клетките на инсулин, што го олеснува влегувањето на гликозата во клетките и на тој начин помага да се одржи стабилно ниво на шеќер во крвта.

Покрај тоа, куркуминот може да го стимулира производството на инсулин во панкреасот, што дополнително ја поддржува регулацијата на шеќерот во крвта.

Ѓумбир

Активните соединенија во ѓумбирот, вклучувајќи ги гинџеролот и шогаолот, имаат антиинфламаторни својства кои можат да помогнат во намалување на воспалението во телото, што е важно за контрола на шеќерот во крвта. Ѓумбирот исто така може да ја зголеми чувствителноста на клетките на инсулин, што го олеснува навлегувањето на гликозата во клетките.

Истражувањата покажаа дека редовното консумирање ѓумбир може да го намали нивото на шеќер во крвта после оброците, особено кај луѓето со дијабетес тип 2.

Алое вера

Едно од клучните соединенија во алое вера е ацеманан, кој може да ја подобри апсорпцијата на гликоза во клетките, а со тоа да го намали нивото на шеќер во крвта. Исто така, алое вера може да го стимулира производството на инсулин во панкреасот, што дополнително помага во регулирањето на шеќерот во крвта.

Боровинка

Антиоксидансите во боровинките, како што се антоцијаните, помагаат во заштитата на клетките од оксидативниот стрес предизвикан од високиот шеќер во крвта.

Антоцијаните можат да помогнат во подобрувањето на функцијата на крвните садови , што е важно за одржување на оптимален проток на крв и рамнотежа на шеќерот во крвта.

Најдобра комбинација на намирници за појадок доколку треба да го контролирате шеќерот во крвта

Гинко билоба

Иако често се поврзува со подобрување на когнитивната функција и меморијата, гинкото има и потенцијални придобивки за регулирање на шеќерот во крвта.

Гинко билоба може да помогне да се подобри циркулацијата на крвта низ капиларите , што е важно за испорака на гликоза и хранливи материи до клетките на телото. Подобрата циркулација може да помогне и во одржување на здрави крвни садови, што е од клучно значење за дијабетичарите бидејќи тие се повеќе склони кон проблеми со циркулацијата.

Корен од глуварче

Активните соединенија во коренот на глуварчето, како што е инулинот, може да помогнат да се подобри чувствителноста на инсулин.

Инулинот е вид на влакна кои полека се разградуваат во цревата, што може да придонесе за стабилизирање на нивото на шеќер во крвта и намалување на наглите флуктуации.

Коренот на глуварчето исто така може да има корисен ефект врз функцијата на црниот дроб , орган кој игра клучна улога во регулирањето на шеќерот во крвта.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име