Дома Здравје Ракијата не ја намалува температурата – Еве како да го примените стариот...

Ракијата не ја намалува температурата – Еве како да го примените стариот народен лек, ефикасен е во овие ситуации

7735
0

Ракијата не ја намалува температурата – Еве како да го примените стариот народен лек, ефикасен е во овие ситуации

Еден од најсилните адути на народната медицина е секако ракијата. Можеби сте имале вашата баба или мајка да ве третираат со ракија и да ви ја спушти треската масирајќи ве со неа, но тоа всушност не е добра идеја.

Природните лекови можат да бидат ефективни за лекување на настинки и грип, но само ако се правилно променети. Хербалната терапија речиси и да нема контраиндикации и труењата се исклучително ретки, но треба правилно да се одреди начинот на нивната примена и количината.

Кога станува збор за ракијата, која многумина ја користат како најјак народен лек, таа може да помогне во следните ситуации.

Болки во стомакот

Јадевте тежок и мрсен оброк што ви предизвика стомачни болки? Голтка лозова, сливова или ракиј со тревки веднаш ќе го смират стомакот.

Забоболка

Држете голтка ракија на болниот заб десет секунди, протресете ја и потоа исплукајте ја. Повторете уште два-три пати со мала празнина за ракијата да не ги иритира премногу непцата.

Воспалено грло

Ако е болно грло, т.е. болки во грлото предизвикани од бактериска инфекција, ракијата со неколку капки прополис успешно ќе го дезинфицира грлото. Ќе помогне и топол билен чај со две мали лажички ракија.

Ова не се однесува на покачена температура

Кога температурата е висока, ладењето на кожата со влажна крпа помага. Водата го отстранува вишокот топлина со испарување, а триењето со крпа ги проширува крвните садови и помага да се ослободи топлината. Меѓутоа, од друга страна, облогата со ракија може да предизвика токму спротивен ефект.

Алкохолот и оцетот доведуваат до брзо ладење, што резултира со стеснување на крвните садови. Поради оваа причина, неколку минути по нанесувањето на облогите, ослободувањето на топлина од кожата се намалува, па температурата во телото всушност се зголемува. Исто така, кожата може да апсорбира алкохол.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име