Дома Психолошки совети Психолозите: Ако сакате да бидете посреќни наутро, практикувајте ги овие три навики...

Психолозите: Ако сакате да бидете посреќни наутро, практикувајте ги овие три навики навечер

5174
0

Психолозите: Ако сакате да бидете посреќни наутро, практикувајте ги овие три навики навечер

ПОДГОТОВКАТА за добар ден не е само конзистентна утринска рутина, иако и тоа е важно. Важен е и начинот на кој ги поминуваме вечерите, но понекогаш го занемаруваме. Можеби ќе се изненадиме колку неколку мали вечерни навики можат значително да влијаат на нашата среќа наутро. Затоа, психолозите открија три навики кои треба да ги практикуваме навечер за да бидеме посреќни наутро.

  1. Вечерна прошетка

„Одам на прошетка секоја вечер, бидејќи тоа ми помага да се расчисти и смири мојот ум“, изјави психологот и експерт за здравје Ли Чемберс за HuffPost.

  1. Топла бања

Психологот Џастин Гросо е застапник на вечерното пливање поради неговите различни придобивки за физичкото и менталното здравје.

„Тоталното потопување во вода, за разлика од туширањето, го подигнува расположението на луѓето со депресија, го подобрува спиењето кај луѓето со несоница и има позитивни ефекти врз кардиоваскуларниот систем“, објасни таа.

  1. Вежбање благодарност

„Едноставниот чин на набројување на благословите во животот може да доведе до значителни подобрувања во вашата благосостојба, затоа навикајте ја вечерната листа за благодарност“, советува когнитивниот научник и професор по психологија Лори Сантос.

„Ако поминете неколку минути размислувајќи за луѓето што ги цените и за работите за кои сте благодарни како дел од вашата рутина пред спиење, ќе бидете помалку под стрес и ќе спиете мирно“, заклучил научникот Кортланд Дал.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име