Дома Психолошки совети Психолог: Ако имате еден од овие три симптоми, можеби страдате од анксиозност

Психолог: Ако имате еден од овие три симптоми, можеби страдате од анксиозност

4136
0

Психолог: Ако имате еден од овие три симптоми, можеби страдате од анксиозност

ПСИХОЛОГОТ Лалитаа Суглани, исто така автор на книгата High-Functioning Anxiety: A 5-step Guide to Calming The Inner Panic and Thriving, на Инстаграм откри дека постојат три знаци кои можат да бидат поврзани со анксиозноста, а кои многу луѓе не ги знаат за.

Првиот знак е хроничен замор кој го чувствуваме и по добар сон. Вториот се крие зад фасада.

„Ако се преправате дека се е во ред, но длабоко во себе чувствувате тага и длабока осаменост, можеби страдате од анксиозност. Не ги споделувате вашите чувства и никој не знае дека нешто се случува со вас. Како резултат на тоа, сите мисли дека се е во ред, а вие сте празни и исклучени внатре“, изјавила таа.

На трето место е губењето интерес за активности во кои некогаш уживавме.

„Овие можеби се работи што порано сакавте да ги правите, но сега изгледаат како скучна работа и ве исцрпуваат. Така, ќе престанете да ги правите, ќе се чувствувате како да сте заглавени во рутина“, вели д-р Суглани.

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм.

Објавата е споделена од д-р Лалитаа Суглани (@dr.lalitaa)

Анксиозноста често се јавува кај луѓето кои имаат големи очекувања од себе и постојано се плашат дека ќе бидат неуспешни. Високото ниво на анксиозност влијае на способноста за концентрирање, спиење и извршување на секојдневните задачи.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име