Дома Здравје Проверете дали пиете доволно вода со едноставен тест

Проверете дали пиете доволно вода со едноставен тест

468
0

Проверете дали пиете доволно вода со едноставен тест

Доколку се сомневате дека сте дехидрирани, постои едноставен тест кој ќе ви каже дали пиете доволно вода.

Стиснете ја кожата на раката. Кожата со нормален тургор или еластичност брзо ќе се врати во својата нормална положба кога ќе се ослободи. Благата дехидрација ќе предизвика бавно враќање на кожата во нејзината нормална положба. Со други зборови, тоа е течно време.

Но, според дерматологот Кристоф Либич, постојат подобри показатели дека на телото му е потребна вода. Тоа се летаргија, главоболка или сува уста.

“Кожата не реагира веднаш на недостаток на течност. Како дерматолог, можам да забележам дека на кожата и недостасува вообичаениот сјај и влажност, но на лаик ќе му биде тешко да процени”, додаде тој.http://thesun

Во топлите денови нè советува да пиеме повеќе од предложениот минимум еден и пол литар вода.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име