Дома Здравје Природно чистење на жолчката: Како да се ослободите од токсините?

Природно чистење на жолчката: Како да се ослободите од токсините?

4160
0

Природно чистење на жолчката: Како да се ослободите од токсините?

Проблемите со жолчното кесе се многу чести и можат да предизвикаат бројни непријатни проблеми. Затоа, природното чистење на жолчката е добро решение како превенција, а е и помошно средство во одредени услови.
Жолчното кесе и неговото правилно функционирање е важно за правилно функционирање на целиот организам. Но, лошата исхрана, прекумерното консумирање масна храна, а понекогаш и наследна предиспозиција доведуваат до лоша состојба на овој орган. Природата, како и секогаш, може да ви помогне да го исчистите жолчното кесе.

Чистење на жолчката природно
Пред да започнете со лекување на заболениот орган, корисно е прво да се исчисти телото. Исхраната треба да содржи само вистинска храна со минимална содржина на масти и холестерол, додека овошјето и зеленчукот треба да бидат главни оброци. За време на периодот на чистење и третман треба да се избегнуваат алкохол, слатки и зачинета храна. Можете да ја исчистите жолчката на неколку начини:

Сок од црна ротквица со медИсцедете го сокот од еден килограм зеленчук и додадете 100гр мед. Земете една лажица пред секој оброк во текот на еден месец.
Маслиново масло и сок од грејпфрут или лимонПијте половина чаша масло 30 минути пред јадење, а по 15 минути испијте овошен сок.
Пијте жолчки наутро на празен стомак. Ова ги омекнува наслагите во жолчното кесе.
Исцедете еден лимон во половина литар вода и пијте го пред секој оброк.
Редовното чистење е корисно и за црниот дроб.
Природно чистење на жолчката кај одредени болести
Традиционалната медицина со векови собира рецепти за лекување на жолчното кесе. Рецептите се слични, а речиси сите имаат холеретска функција (го поттикнуваат производството на жолчка). Но, важно е да се истакне дека за некои болести на жолчката единствен лек е операција и затоа е неопходна консултација со лекар.

Воспаление на жолчното кесеЗа воспаление на жолчното кесе, сувите листови од бреза може да бидат многу ефикасни. Тие се собираат во рана пролет. Младите лисја се сушат. Две лажици од овие листови се прелеваат со чаша врела вода. Лекот се пие пред секој оброк.Можете да јадете и никнати зрна од пченица и да ги прелиете со свеж сок од цвекло, морков или краставица.Лековито дејство има и сокот од корен од глуварче разреден со вода. Треба да го пиете три пати на ден.

Билијарна дискинезијаДискинезијата може да се лекува со невен, русет и камилица. Истурете ги билките со врела вода во еднакви размери и пијте го лекот пред секој оброк.
Камења во жолчкатаЧистењето на жолчката природно може да биде ефикасно и кај болестите на жолчните камења. Јагодите се главните сојузници овде. Резервирајте лисја, плодови и стебла во лето и исушете ги. Истурете ја колекцијата во термос и оставете 3-4 часа. Лекот се пие 30 минути пред оброк. Исто така, заедно со ова, корисно е да се јаде храна која содржи силициум: тиква, грав, коприви, еукалиптус.
За жолчни камења и воспаление на жолчното кесе, се препорачува да се готви калинка, која има и холеретично дејство.

Значи, кога станува збор за природно чистење на жолчката, важно е да ја поправите вашата исхрана и да се придржувате до пропишаните дози. Не претерувајте!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име