Дома Нега и убавина Природно средство за чистење лице: Ги намалува брчките и е евтино

Природно средство за чистење лице: Ги намалува брчките и е евтино

599
0

Природно средство за чистење лице: Ги намалува брчките и е евтино

Ако сакате вашата кожа да биде добро хидрирана и да се отстранат нечистотиите без груби хемикалии, време е да погледнете во вашата кујна. Поддржувачите на природната козметика се колнат во суперхрана која често се наоѓа на менито за појадок на многу луѓе – овесната каша. Тие се одлично природно средство за чистење на лицето .

Освен што се многу здрава храна која можете да ја вклучите во исхраната, тие се одлични и за кожата, а се и доста достапни, особено кога се купуваат на големо. За од нив да направите колоидна овесна каша, која е одлична за чистење на сува кожа, треба да ги изберете оние без никакви додатоци, односно без шеќер, цимет и слични зачини.

Доволно е да ги сомелете во блендер и да го измешате добиеното брашно со вода. Тајната на ефикасноста на овесот е во авенантрамидите – состојки кои имаат антиоксидативно и антиинфламаторно дејство.

Тие можат да заштитат од оксидативен стрес, најголемиот непријател на убавата кожа, да го намалат црвенилото и да ја ублажат иритацијата.

Овесот е одличен за сува кожа и помага во одржување на заштитната бариера. Исто така, ги намалува ефектите од „фото-стареењето“, а со тоа ја подмладува кожата.

Затоа експертите за козметика советуваат секогаш при рака да имате мелена овесна каша. Доволна е една кафена лажичка од овој прав на дланката на која ќе додадете неколку капки вода. Намачкајте го во паста, премачкајте го преку лицето и оставете го да делува некое време. Избегнувајте го пределот околу очите. Исплакнете со млака вода и навлажнете како и обично.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име