Дома Здравје Природни состојки кои го намалуваат холестеролот

Природни состојки кои го намалуваат холестеролот

4840
0

На нашето тело му треба холестерол за нормално да функционира. Имено, тој произведува хормони и витамин Д, а игра важна улога во процесот на варење. Најголем дел од холестеролот се произведува во црниот дроб (80%), додека остатокот доаѓа од храната што ја јадеме.

Сепак, покачениот холестерол (ЛДЛ) претставува ризик за многу болести и често се нарекува „тивок убиец“ бидејќи не покажува никакви симптоми. Повеќето луѓе не се ни свесни дека имаат висок холестерол додека нивната состојба не се влоши и не дојде до срцев или мозочен удар. Затоа е многу важно редовно да го проверувате холестеролот. Првата проверка, верувале или не, треба да се прави на возраст од 9 до 11 години, а потоа на секои пет години.

Медицинските состојби кои можат да предизвикаат покачен холестерол се:

хронични бубрежни заболувања
дијабетес
лупус
срцев удар
атеросклероза
ангина пекторис

Правилна исхрана
Промената на вашата исхрана во голема мера помага да се намали лошиот холестерол. Се препорачува медитерански начин на исхрана, што подразбира внесување свежа сезонска храна, риба, маслиново масло, заедно со зачини како ловор, коријандер и рузмарин. Покрај тоа, различната храна го намалува нивото на холестерол на различни начини. Некои од нив се:

Јачмен и цели зрна, кои се богати со растворливи влакна.
Гравот е исто така богат со растворливи влакна и, покрај тоа, им треба подолго време за варење, што значи дека ќе се чувствувате сити подолго време.
Модар патлиџан и овес.
Растителни масла кои помагаат да се намали лошиот холестерол наместо путер.
Јаболка, јагоди, грозје и агруми се богати со пектин, еден вид растворливи влакна кои го намалуваат лошиот холестерол
Конзумирањето на соја и храна направена од неа, како што се тофу и млеко од соја, некогаш беше промовирано како моќен начин за намалување на холестеролот. Истражувањата покажуваат дека консумирањето 25 грама протеин од соја дневно може да го намали ЛДЛ за 5-6 проценти.

Намалете го природно:

СОК од домати

На 100 милилитри сок од домати додадете една лажица лук во прав, една лажица сечкан магдонос и една лажица маслиново масло. Промешајте и пијте секое утро на празен стомак во следните пет дена.

ЈАБОБОК ОЦЕТ

Ова е еден од најефикасните пијалоци за намалување на лошиот холестерол. Во чаша вода ставете една лажичка јаболков оцет (по можност домашен) и додадете една кафена лажичка мед. Пијте два пати на ден додека не забележите подобрување.

ОВЕСНА вода

Овој природен лек лесно се подготвува: додадете две лажици овесна каша во чаша вода и оставете преку ноќ. Процедете и пијте наутро.

ЛЕНЕНО СЕМЕ

Во јогурт ставете мелено ленено семе. Пијте по една чаша секој ден.

ЦВЕКЛО И ЈАБОЛКО

Земете три јаболка, три помали цвекло и три моркови. Направете сок од свежо овошје и зеленчук во соковник и истурете го во тегла. Во смесата можете да додадете и малку сок од лимон. Пијте по една чаша секое утро на празен стомак, полека во мали голтки.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име