Дома Здравје Природни лекови за цироза на црниот дроб

Природни лекови за цироза на црниот дроб

592
0

Природни лекови за цироза на црниот дроб.

Цирозата на црниот дроб воопшто не е безопасна состојба, па затоа е неопходно да се грижи за неговото здравје. Природните лекови за цироза на црниот дроб можат да бидат корисни во овој случај.


Цирозата на црниот дроб е состојба која се карактеризира со оштетување на ткивото на црниот дроб и прогресивно влошување на неговата функција. Затоа, човекот страда од акумулација на течност во стомакот, крварење, зголемен притисок во порталните крвни садови и нарушување на одредени функции на мозокот.

Што е цироза на црниот дроб?
Цироза на црниот дроб значи состојба во која сите делови на овој орган се засегнати од патолошки промени. Една од најчестите причини за цироза е прекумерната употреба на алкохол. Со конзумирање на голема количина алкохол се создава голема количина на масти.

Замастен црн дроб го оневозможува задоволувањето на потребата од кислород и како резултат на тоа се јавува воспалителен процес кој ги уништува клетките на црниот дроб. Цирозата на црниот дроб се карактеризира со неповратно оштетување на хепатоцитите (клетките на црниот дроб). Може да биде предизвикана и од:

хроничен хепатитис
примарна билијарна цироза
наследни болести
васкуларни заболувања
заразни болести
употреба на лекови
лоша исхрана
физичка неактивност
паразитски болести
проблеми со жолчното кесе

Природни лекови за цироза на црниот дроб
Традиционалните методи за лекување на цироза се одлични помагачи. Лековитите билки се способни да ги регулираат метаболичките процеси во телото, да ја стимулираат регенерацијата на клетките на црниот дроб, да го чистат телото и значително да ја олеснат состојбата на пациентот. Се разбира, лековите треба да се користат по консултација со лекар.


Чај од млечен трн
Млечниот трн се смета за еден од најефикасните традиционални лекови за лекување на заболувања на црниот дроб. Во случај на цироза се препорачува да се пие чај од семките на ова растение. За да го направите ова, истурете една кафена лажичка од билката со чаша врела вода. Оставете 30 минути, па процедете. Пијте 3 пати на ден пред јадење за една недела.

Алцхајмеровата болест може да се шири меѓу луѓето под одредени услови

Куркума со мед
Додадете една кафена лажичка куркума во 500 мл зовриена топла вода. По 10 минути, процедете и додадете мед по вкус.

Цвеќиња од дренка
За да ја подготвите инфузијата, една лажица суви мелени цветови прелијте ја со една чаша врела вода и оставете ја преку ноќ. Наутро процедете. Се препорачува да се користи четвртина чаша четири пати на ден.

Овесни зрна за третман на цироза
Природните лекови за цироза на црниот дроб вклучуваат овес . Земете 200 mg нерафинирани зрна и додадете топла вода. По 12 часа кога ќе набабри овесот треба да се вари половина час. Пред јадење, пијте 100 ml оладена и процедена инфузија.


Суви цветови од камилица
Земете 2 лажички суви цветови од камилица и прелијте ги во 250 мл зовриена вода. Оставете го да отстои на топло место најмалку четири часа. Процедениот пијалок треба да се пие малку загреан.


Природни лекови за цироза на црниот дроб: инфузија од невен
Прелијте со врела вода со 1,5 чаши цветови и оставете неколку часа. Растворот се разредува пред употреба. Додадете малку сол и половина чаша вода на една петтина од производот. Пијте 2 пати на ден пред јадење две недели.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име