Дома Здравје Природен третман за тироидна жлезда: Ублажување на симптомите на хиперактивна тироидна жлезда

Природен третман за тироидна жлезда: Ублажување на симптомите на хиперактивна тироидна жлезда

635
0

Природен третман за хипертироидизам: Ублажување на симптомите на хиперактивна тироидна жлезда

Прекумерното лачење на тироидните хормони е многу честа болест кај жените, иако може да се појави и кај мажите. Природниот третман за хипертироидизам може да биде корисен.


Хипертироидизмот е се почеста болест која обично се јавува на возраст од 30 до 60 години. Забрзаната работа на тироидната жлезда влијае на целиот организам и затоа може да се маскира како друга болест. Сепак, многу е важно да се консултирате со лекар кога ќе забележите некој од симптомите.

Природен третман на хипертироидизам: Симптоми на хиперактивна тироидна жлезда
Еден од најзабележливите симптоми на хипертироидизам е зголемената тироидна жлезда. Овој симптом често се нарекува гушавост. Постојат два вида: мултинодуларен (кој се јавува кај луѓе постари од 60 години) и токсичен аденом на тироидната жлезда (бениген тумор кој ги погодува жените на возраст од околу 40 години.) Покрај тоа, симптомите може да го вклучуваат следново:

гушавост
болести на очите: повлечени очни капаци, намалено видно поле, печење на очите, насолзени очи
нарушувања на кардиоваскуларниот систем: тахикардија, неправилно чукање на срцето, срцева слабост
анксиозност и раздразливост, несоница.

Боровите иглички како лек: дар од природата за нашето здравје


Многу е важно доколку забележите зголемување на вратот или други симптоми на хипертироидизам, веднаш да се обратите на лекар.


Причини за хипертироидизам

Во 90% од случаите хипертироидизмот се развива како последица на Грејвсовата болест – автоимуна болест во која се јавува зголемување на тироидните хормони како резултат на изложеност на антитела. Во други случаи, хиперактивната тироидна жлезда може да биде предизвикана од тумор или други абнормалности.

Природен третман на хипертироидизам
Корисно е да се консумираат зелка и репа бидејќи ја содржат супстанцата гликозинолат, која го попречува лачењето на одредени видови тироидни хормони, па се корисни во случај на зголемена активност на штитната жлезда. Слични својства имаат и сојата, брашното од маниока и кикириките. Консултирајте се со лекар пред да го користите лекот.
За намалување на активноста на тироидната жлезда

Земете 50 капки кантарион (Агримонија) 3 пати на ден.

Земете 20 g кантарион (Lithospermum arvense) и прелијте со литар врела вода, оставете да отстои 10 минути и пијте по три шолји дневно.
За регулирање на отчукувањата на срцето
Направете мешавина од липа, валеријана, глог и кодонопсис (Codonopsis Pilosula). Земете 20 гр од смесата и прелијте ја со литар врела вода. Оставете го да отстои 10 минути. Пијте 3 чаши на ден.


За да ја отстраните анксиозноста
Направете мешавина од кантарион, мајчина кантарион, ангелика, шипка, женшен, валеријана, рузмарин и елеутерококус. Земете 20 гр од смесата и прелијте ја со литар врела вода. Оставете го да отстои 10 минути. Пијте 3 чаши на ден.


Други мерки за лекување на хипертироидизам
Јадете храна богата со манган: сите видови јаткасти плодови, кафеав ориз, соја, чај, наут… Земете кобалт три пати: една доза 3 пати неделно наизменично со манган. Пред да земете додатоци, консултирајте се со лекар кој ќе ја земе предвид целата ваша медицинска историја.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име