Дома Здравје Природен третман за воспалени кутикули: Еве неколку домашни лекови кои помагаат при...

Природен третман за воспалени кутикули: Еве неколку домашни лекови кои помагаат при благи до умерени инфекции

2103
0

Природен третман за воспалени кутикули: Еве неколку домашни лекови кои помагаат при благи до умерени инфекции

Воспалените кутикули се чести кај децата и возрасните, лесно се лекуваат дома и обично заздравуваат без компликации. Тоа е предизвикано од многу сува кожа на рацете, најчесто во текот на зимата поради прекумерна изложеност на студ, продолжено изложување на вода или силни хемикалии, а често и поради грицкање на ноктите и кожата околу ноктите .

Чувството на болка и црвенило околу кутикулата се првите показатели за воспаление. Со бактериска инфекција, овие симптоми може да се појават ненадејно, додека со габична инфекција, симптомите се развиваат постепено. Габичните инфекции се јавуваат почесто кај луѓе кои боледуваат од дијабетес и чии раце се подолго време изложени на вода.

Гнојната кутикула на прстот е една од посериозните инфекции кои бараат дренажа на апсцесот или гнојот во клиниката. По третманот се препорачува антибиотска маст за кутикулите , која се нанесува на заболеното место неколку дена. По нанесувањето на кремот, местото се покрива со завој, а постапката се повторува до заздравување.

Типични симптоми на гнојни кутикули на рацете вклучуваат:

оток

чувство на топлина или печење

црвенило

осетливост или болка

гнојни плускавци на погодената област.

Воспалените кутикули треба да се третираат што е можно поскоро.

Ако воспалението не помине во рок од една недела, треба да се консултирате со лекар, особено ако чувствувате силна болка, видливо отекување на прстот или прекумерно гноење.

Продолженото воспаление може да резултира со промена на бојата на ноктите или инфекција која се шири на други делови од телото.

Природен третман на воспалени кутикули

Домашните лекови како што се натопување во топла вода и нанесување маст на погодената област се ефикасни за благи до умерени инфекции. Повеќето домашни лекови вклучуваат екстремна хидратација со природни состојки за лекување на воспаление и спречување на формирање на нови кутикули.

Во тоа помага кремот за нокти базиран на витамин Е , како и други природни состојки.

Масло од витамин Е

Ова масло е природен омекнувач кој се впива во кожата и дава исклучителна хидратантна и лековита моќ. Потопете го заболениот нокт во топла вода 5-10 минути и избришете го со мека крпа. Потоа нанесете голема количина масло од витамин Е на ноктите и околната кутикула.

Држете додека не се апсорбира целосно или ставете ракавици за еднократна употреба над маслото и измијте ги рацете по 30 минути. Овој метод можете да го повторувате еднаш дневно три недели.

Гел од алое вера

Растението алое вера е познато по своите навлажнувачки и лековити својства. Полн е со витамини, минерали и ензими кои помагаат на сувата кожа, па затоа е омилен домашен лек за разни кожни заболувања. Истовремено, има и природни аналгетски и антибиотски својства и антисептично дејство кое помага за побрзо и подобро заздравување на кожата и ублажување на иритацијата.

Нанесете гел од свеж лист од алое вера неколку пати на ден додека не заздрави воспалената кутикула. Ако користите гел купен во продавница, нанесете обилно на погодената област и носете ракавици. Оставете го цела ноќ и измијте го само наутро.

Пчелин восок

Според научните докази, пчелин восок има антимикробни, хранливи и регенеративни својства кога се користи сам или со други природни состојки, како мед или маслиново масло . Ја штити кожата од сушење и инфекции со тоа што ги убива сите бактерии во погодената област. Покрај тоа, неговата густа, вискозна и леплива текстура ја премачкува изложената кожа за да ја заштити од надворешни надразнувачи и микроби.

Нежно масирајте го восокот на кутикулите пред спиење и оставете го да делува преку ноќ, а за да се уверите дека се апсорбира, носете ракавици додека спиете . Секојдневно нанесувајте пчелин восок додека не зарасне раната.

Вазелин

Вазелинот создава заштитен слој над кожата за да ја задржи влагата и да ги блокира бактериите и надразнувачите. Нанесувањето на вазелин помага кај оштетената и воспалена кожа бидејќи интензивно ги рехидрира и лекува сувите кутикули .

Користете го во текот на зимата и за работа која бара постојан контакт со вода. Редовното нанесување на вазелин може да го забрза закрепнувањето и во исто време да ги заштити кутикулите од понатамошни повреди или инфекции. Нежно масирајте малку вазелин околу кутикулата на ноктите, два пати на ден додека кожата заздрави.

Епсом сол

Солта Епсом , позната и како магнезиум сулфат , има антибактериски, антигабични и антиинфламаторни својства. Потопувањето на прстот 10 минути во мешавина од топла вода и сол Епсом смирува и помага против инфекции.

Откако ќе се исуши кожата на прстот, се препорачува да се нанесе антибиотска крема на погодената област и да се завитка со чист завој.

Јогурт

Јогуртот исто така помага во обновувањето на природната бариера на кожата поради неговите пробиотици и антиинфламаторни својства. Ја хидрира кожата околу ноктот и го смирува воспалението на кутикулата.

Нанесете малку јогурт на погодената област и измијте се по неколку часа. Повторувајте секој ден додека не исчезне воспалената кутикула .

Масло за кутикули

Нежното масирање на кутикулата со топло масло помага да се намали болката, отокот и црвенилото во таа област. Растителните масла имаат антиинфламаторни својства кои помагаат во ублажување на симптомите на инфекција. Покрај тоа, тие помагаат во поправка на бариерата на кожата со подмачкување на кожата.

Авокадото е полно со витамин Е, антиоксиданси кои ја негуваат и штитат кожата, додека масните киселини во авокадото имаат антиинфламаторно дејство. Како и медот, авокадото е природен навлажнувач, што значи дека ја црпи влагата во кожата и може да помогне во заздравувањето на ноктите. Се препорачува да се мешаат еднакви делови од масло од авокадо и маслиново масло. Нанесете ја смесата 1-2 пати на ден додека не заздрави воспалената кутикула .

Маслиновото масло има антибактериски својства и е богато со витамини Д, А, Е и К , а неговите лековити својства помагаат да се намали ризикот од инфекција. За хидратација, втријте неколку капки во кожата.

Кокосовото масло е оклузивен навлажнувач и е одлично масло за кутикулите . Истражувањата покажуваат дека хидрира со зголемување на бројот на липиди (масти) на површината на кожата. Слично на тоа, друга студија ја покажува нејзината ефикасност како омекнувачки навлажнувач. Масирајте го кокосово масло околу ноктот за да ја смирите и зајакнете околната кожа.

Мед

Медот е прекрасен природен хидратантен крем за испукана, заразена и сува кожа бидејќи има природни антисептички, антибактериски и антиинфламаторни својства . Често се користи за состојби како егзема и може да се користи и за навлажнување на кожата и кутикулите на прстите на рацете и нозете за да помогне во лекувањето и превенцијата.

Како природен навлажнувач, медот помага да се залечи воспалената кутикула со навлажнување на горниот слој на кожата.

Нанесете органски мед на вашите нокти и оставете 3-4 часа. Ако сакате, ставете ракавици за еднократна употреба. Повторете по потреба додека не се реши воспалената состојба на кутикулите.

Мед, гел од алое вера и куркума во прав

Користете мед , гел од алое вера и куркума во прав за зајакнат ефект бидејќи тие се одлично природно средство за заздравување на раните . Овој домашен лек може да го забрза закрепнувањето на кожата додека се бори против микробите што предизвикуваат инфекции. Покрај тоа, алое вера и мед длабоко хидратираат и помагаат во подмачкување и смирување на иритираната кожа.

Измешајте една лажичка свеж гел од алое вера со малку куркума во прав и мед. Нанесете ја оваа медицинска смеса на погодената област. Оставете да делува најмалку 30 минути, а потоа нежно исплакнете. Правете го ова секојдневно додека не заздрави воспалената кутикула .

Глицерин

Глицеринот е ефикасен за отстранување на кутикулите бидејќи ја омекнува кожата со процесот на осмоза на таков начин што ја привлекува влагата од атмосферата и ја пренесува оваа влага на кожата во погодената област. Обезбедува длабока хидратација на кожата за обновување на бариерата на кожата и забрзување на заздравувањето на раните.

Најдобро се нанесува кога се меша со мала количина екстра девствено кокосово масло или масло од витамин Е. Оставете да делува 10 минути, а потоа исплакнете. Повторете по желба или додека воспалителната состојба не се подобри и заздрави.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име