Дома Здравје Природен смирувач! Ја ублажува нервозата и несоницата, а наликува на нане

Природен смирувач! Ја ублажува нервозата и несоницата, а наликува на нане

5687
0

Природен смирувач! Ја ублажува нервозата и несоницата, а наликува на нане

Маточината традиционално се користи за подобрување на расположението и когнитивните функции.

Маточината е билка со мирис на лимон која потекнува од исто семејство како и нането. Потекнува од Европа, но се одгледува низ целиот свет.
Се вели дека оваа билка ги смирува симптомите на стрес, ви помага да се опуштите и да го подобрите вашето расположение. Студија од 2004 година покажа дека земањето маточина ги ублажува негативните ефекти на психолошкиот стрес на расположението. Учесниците кои земале маточина самоизјавиле зголемено чувство на смиреност. Сепак, оваа студија е спроведена на 18 луѓе, па затоа е потребно дополнително истражување.

Може да се користи и за лекување на симптоми на анксиозност, како што е нервоза . Од една студија објавена во 2014 година, храната и пијалоците кои содржат маточина се покажаа како одлични за намалување на анксиозноста.

Комбинирањето на маточина со валеријана може да помогне во ублажување на немирот и нарушувањата на спиењето, како што е несоницата. Пред спиење испијте шолја чај од маточина со валеријана.

Можете дури и да почнете да земате маточина на првиот знак на настинка. Користењето крем направен од оваа билка може да помогне да се продолжи интервалот помеѓу појавата на херпес.

Како да се користи кремот?

Нанесете го кремот од маточина на погодената област неколку пати на ден. Не заборавајте да ја тестирате кремата од внатрешната страна на подлактицата пред да ја нанесете на херпес. Ако не почувствувате иритација или воспаление во рок од 24 часа, кремот е безбеден за употреба

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име