Дома Здравје Престанете да ги кубете или депилирате влакната од носот! Лекарот предупредува зошто...

Престанете да ги кубете или депилирате влакната од носот! Лекарот предупредува зошто никогаш не смеете да го правите тоа

240
0

Престанете да ги кубете или депилирате влакната од носот! Лекарот предупредува зошто никогаш не смеете да го правите тоа

Д-р Никол Аронсон истакнува дека со кубење или депилација на влакната од носот може да создадете сериозна инфекција.
Кубењето со пинцета или депилацијата на носот може да ве изложи на ризик од инфекција , предупредуваат лекарите.


Популарните методи за отстранување на влакна, исто така, може да доведат до болни враснати влакна , како и црвенило и иритација. Кубењето или кинењето на влакната ги спречува да ја вршат својата витална улога за фаќање полен, прашина и други надразнувачи кои ги вдишуваме.

Д-р Никол Аронсон, отоларинголог од Делавер, рече дека „не би препорачала“ ниеден метод за отстранување на влакна ..

Таа изјави за Хафингтон пост :

  • Депилацијата ја пробива кожната бариера, создавајќи отвори за бактерии, кои продираат подлабоко во ткивата, создавајќи можност за инфекција. Враснатите влакна се јавуваат по отстранувањето на влакната, кога новото влакно кое се регенерира од фоликулот не може да навлезе во кожата. Бидејќи депилацијата ја извлекува косата од коренот, косата мора да го најде патот назад низ надворешниот слој на кожата.

Инфекциите може да вклучуваат назален вестибулитис, кога внатрешноста на носот е зафатена од стафилокок.

Симптомите вклучуваат црвенило внатре или надвор од ноздрата, испакнатина како мозолчиња во основата на носот, задебелување околу ноздрата и болка, испакнатини или рани во носот.


Назалната фуркулоза е уште една инфекција која влијае на подлабокиот дел од фоликулите на влакната во вашиот нос.
Обично предизвикува болка, оток, црвенило и осетливост, но во ретки случаи може да доведе до тромбоза на кавернозен синус – формирање на згрутчување на крвтаво делот од вашиот мозок, зад очите.

Влакната од носот е важна затоа што делува како физичка бариера, спречувајќи ги алергените да влезат во ноздрите и да ги оштетат грлото и белите дробови.

Депилацијата или цицкањето може да изгледа како логично решение кога косата ви се издолжува предолго, меѓутоа, отстранувањето на влакната, особено со восок, може да ве изложи на ризик од изгореници.

  • Никогаш не фатете ги влакната од носот со пинцета. Влакната во носот се таму за да спречат инфекции и бактерии. Плус, тоа е неверојатно болно. Секогаш можете да ги скратите со ножици. Ве молиме користете ножици дизајнирани за отстранување на влакна на лицето, не само какви било ножици што ги имате. Машините за нос може да се користат и за коса над носот ако сакате – изјави Фидес Балдесбергер, сопственик на компанијата што ги произведува пинцетите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име