Дома Здравје Предизвикувач за тешки болести: Ако имате ВИСОК ПРИТИСОК, постојано сте Уморни и...

Предизвикувач за тешки болести: Ако имате ВИСОК ПРИТИСОК, постојано сте Уморни и ви се врти во глава

968
0

Предизвикувач за тешки болести: Ако имате ВИСОК ПРИТИСОК, постојано сте Уморни и ви се врти во глава, ЕВА е она што му недостасува на вашето тело.

Иако на пролетниот замор овие денови најчесто му се припишуваат симптоми како што се замор дури и по добар сон, чувство на слабост, вртоглавица и висок крвен притисок, причината може да биде недостаток на важна хранлива состојка.

Ако вашата исхрана долго време се базира на брза храна, телото ќе вклучи аларм. Вишокот килограми, високиот крвен притисок, се само дел од последиците од лошата исхрана, а може да се случи и да имате дефицит на калиум.


Таа е многу важна хранлива материја и одржувањето на неговото ниво во посакуваните граници е од клучно значење за правилното функционирање на организмот. Намалувањето на нивото на калиум ќе влијае на многу процеси, а нутриционистот Лорен Бељк од медицинскиот центар Векснер предупредува на знаците со кои телото испраќа сигнал дека му недостасува калиум.

Хроничен замор
Бидете уморни, а не се чувствувате добро и енергично и по „пропишаните“ осум часа сон. Причината за ова може да биде недостаток на калиум.
Мускулни грчеви
Ако имате благ недостаток на калиум, може да почувствувате симптоми како што се пецкање во рацете и нозете, како и грчеви во одредени мускули.
Чувство на слабост и вртоглавица
Количината на калиум во крвта варира во текот на денот, а ако падне премногу, може да го забави отчукувањата на срцето и да ве натера да се чувствувате како да се онесвестите.

Евтина суперхрана, таа е главната состојка во исхраната на најдолговечните луѓе во светот

„Не е вообичаено, но ако ви се случи, задолжително посетете лекар“, предупредува американскиот нутриционист.
Висок крвен притисок
Без соодветни количини на калиум во телото, крвните садови може да се стеснуваат, предизвикувајќи висок крвен притисок. Кога нема рамнотежа на натриум и калиум во телото, може да се појават срцеви палпитации.
Надуеност
Телото има проблем со регулација на солта кога има недостаток на калиум. Ова може да доведе до надуеност и надуеност. Храната богата со калиум вклучува спанаќ, брокула, домати, банани, компири, цвекло и слатки компири.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име