Дома Здравје Превентивни мерки за проширени вени

Превентивни мерки за проширени вени

513
0

Проширените вени се естетски и здравствен проблем. Тие често се наследни, но има и други фактори на ризик. Тие се резултат и на лошата циркулација, а најчесто се јавуваат во венските залистоци, поради слабите и нееластични венски ѕидови и високиот крвен притисок во вените.

Превенција и терапија во првата фаза на болеста

Веќе во почетната фаза на болеста пожелно е да се носи еластичен завој или чорапи.

Тие се многу практични, го забавуваат развојот на болеста, имаат добар терапевтски ефект и се одличен начин за спречување на развој на длабока венска тромбоза. Начинот на живот на пациентот, исто така, може да влијае на развојот и текот на болеста; важно е, колку што е можно, да се избегнува продолжено стоење или седење.

Пожелно е и умерено вежбање секој ден (пешачење, возење велосипед, џогирање) и намалување на вишокот килограми.

Бањи за стапала
Доколку здравјето ви дозволува, туширајте се наизменично по половина час секоја вечер пред спиење, што е идеален и природно ефикасен начин за подобрување на напнатоста на кожата.

Оваа постапка е одлична и за подобрување на циркулацијата низ телото. Покрај туширањето, стапалата можете да ги намокрите и во леген со топла и ладна вода.

Самомасажа

Започнете со масажа на нозете од колената до препоните со свиткување на мускулите. Нежно масирајте ги колената со врвовите на прстите, а потоа неколку пати со прстите притиснете ги точките под колената и убаво измасирајте ја областа со кружни движења. Легнете на грб со нозете свиткани во колената.

Нежно масирајте ја внатрешната и надворешната страна на потколеницата со многу нежен притисок, а потоа протресете ги и опуштете ги мускулите.

Масирајте ги стапалата и петите со кружни движења, а потоа со енергични движења тријте ги стапалото и глуждот. Масажата ќе помогне да се врати нормалната циркулација во рацете и нозете.

Креми и лекови

Класичната терапија во лекувањето на проширени вени е употребата на хепарин креми, гелови и масти и повремено антитромбоцитни лекови или антикоагуланси.

Покрај тоа, секогаш се препорачува одмор, при што нозете мора да се држат на висина. На пазарот може да се најдат бројни гелови со ефект на ладење кои помагаат при отекување на нозете и проширени вени, како што е гел со екстракт од див костен.

Претходна објаваЗнаци дека ви недостасуваат витамини и минерали
Следна објаваОслободете се од нагласениот стомак

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име