Дома Твој готвач Потребни се само 10 минути за печење! Овие американски колачиња апсолутно ќе...

Потребни се само 10 минути за печење! Овие американски колачиња апсолутно ќе ве воодушеват

1233
0

Потребни се само 10 минути за печење! Овие американски колачиња апсолутно ќе ве воодушеват

Малку брашно, путер, шеќер и уште неколку состојки ќе бидат доволни за овој одличен рецепт.
Доколку сте љубител на брзи слатки , овие колачиња се вистинскиот избор за вас.

Празничен венец со суво овошје (рецепт)


КОМПОНЕНТИ:

три чаши брашно

три лажички сок од лимон

една лажичка прашок за пециво

прстофат сол

чаша стопен путер

чаша и пол шеќер

две јајца

лажички екстракт од ванила

ПОТРЕБНО ПОВЕЌЕ:

третина од чаша шеќер
две лажици цимет

ПОДГОТОВКА:
Измешајте брашно, сол и прашок за пециво. Се матат путерот со шеќерот додека не се запени, се додаваат јајцата, ванилата и сокот од лимон, па се соединуваат двете смеси. Формирајте бисквити, валкајте ги во мешавина од шеќер и цимет, па наредете ги во плех обложен со хартија за печење. Се пече во рерна на 175 степени десет минути.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име