Дома Нега и убавина Постојат неколку начини засекогаш да се ослободите од стриите

Постојат неколку начини засекогаш да се ослободите од стриите

383
0

Постојат неколку начини засекогаш да се ослободите од стриите

Стриите обично се предизвикани од брз раст, зголемување на телесната тежина, губење на тежината или хормонални промени и може да се појават на различни делови од телото. Иако не претставуваат ризик по здравјето, многумина бараат начини да ги направат помалку видливи
Стриите се честа болест на кожата која ги погодува и мажите и жените. Тие се карактеризираат со долги, тесни ленти или линии кои се формираат на површината на кожата. Овие ознаки може да варираат во боја, почнувајќи од црвена или виолетова до сребрена или бела боја. Зошто се појавуваат стрии?

Примарна причина за стриите се истегнување и кинење на средниот слој на кожата наречен дермис. Кога кожата е подложена на брз раст или истегнување, како на пример за време на бременост, пубертет или брзо зголемување на телесната тежина, колагенските и еластинските влакна во дермисот може да се оштетат или нарушат. Поради ова, кожата ја губи својата еластичност, што доведува до формирање на стрии.

Колку стриите и целулитот имаат врска со тоа како се чувствувате во вашата кожа?

Жените често имаат стрии за време на бременоста поради брзото проширување на абдоменот и хормоналните промени. Покрај тоа, хормоналните флуктуации за време на пубертетот, исто така, можат да придонесат за развој на стрии и кај момчињата и кај девојчињата. Мажите, од друга страна, може да развијат стрии поради фактори како што се зголемување на телесната тежина, градење мускули или нагли скокови на раст.

Иако не е секогаш можно целосно да се отстранат стриите, различниопциитретманите можат да помогнат да се намали нивната појава.

Третман на стрии
Тематски креми и лосиони: Одредени креми и лосиони кои содржат состојки како ретинол, хијалуронска киселина или путер од какао можат да го подобрат изгледот на стриите. Овие производи делуваат така што ја хидратираат кожата, го стимулираат производството на колаген и ја зголемуваат еластичноста.

Ласерска терапија: Ласерските третмани, како што е фракционална ласерска терапија, може да го стимулираат производството на колаген и да помогнат во избледувањето на стриите. Оваа неинвазивна процедура е насочена кон погодената област, поттикнувајќи го растот на нови, поздрави клетки на кожата.

Микродермоабразија: Оваа техника вклучува пилинг на надворешниот слој на кожата со помош на ситни кристали или стапчиња со врвови од дијамант. Микродермоабразијата помага да се отстранат мртвите клетки од кожата и го стимулира растот на нови, здрави клетки на кожата, со што се намалува појавата на стрии.

Хемиски пилинг: Хемискиот пилинг вклучува нанесување на хемиски раствор на кожата, што предизвикува контролиран пилинг. Овој процес ги отстранува оштетените слоеви на кожата, овозможува регенерација на кожата и ја намалува појавата на стрии.

Микронидлинг: Микронидлинг користи уред опремен со ситни игли за да создаде микро-повреди на кожата. Овие ситни шевови го стимулираат производството на колаген и ја подобруваат текстурата и изгледот на стриите.

Хируршки процедури: Во тешки случаи, каде што другите третмани биле неефикасни, може да се разгледаат хируршки процедури како што се абдоминопластика (стомак) или ласерска операција. Овие опции вклучуваат отстранување на засегнатата кожа или користење на ласерска технологија за насочување и намалување на појавата на стрии.

Важно е да се напомене дека индивидуалните резултати може да варираат, а ефективноста на секоја опција за третман зависи од фактори како што се длабочината и возраста на стриите, типот на кожата и целокупното здравје. Секогаш е препорачливо да се консултирате со дерматолог или здравствен работник кој може да го процени вашиот конкретен случај и да препорача најсоодветен пристап за лекување.

Дали постојат домашни лекови за стрии?
Истражувањата покажуваат дека некои домашни лековиможе да помогне во лекување или спречување на стрии. Овие се:

Гел од алое вера.
Хијалуронска киселина.
Растение Centella asiatica.
Нежно масирајте го производот на вашите стрии, секој ден за најдобри резултати. Може да поминат неколку недели пред да почнете да ги гледате резултатите. Ако сте бремени, би било добра идеја да разговарате со вашиот лекар пред да ги користите овие производи. Многу луѓе веруваат дека путерот од какао, кокосовото масло, маслиновото масло и бадемовото масло помагаат да се намалат стриите. Сепак, студиите покажуваат дека тие ефикасно не ги третираат или спречуваат стриите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име