Дома Твој готвач ПОСНИ лепчиња на вода – готови за НЕКОЛКУ МИНУТИ, без чекање, без...

ПОСНИ лепчиња на вода – готови за НЕКОЛКУ МИНУТИ, без чекање, без квасец

5781
0

ПОСНИ лепчиња на вода – готови за НЕКОЛКУ МИНУТИ, без чекање, без квасец

Сите ги јадеме, со варени и печени јадења, со паштети, намази, со џем или шеќер, во тој случај не ставаме зачини во тестото

Потребни за лепчиња со посно вода:

  • 500 гр. брашно
  • 350 мл. млака вода
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка лук во прав (по избор)
  • 1 лажичка суви листови магдонос (по избор)
  • 2 лажички прашок за пециво
  • малку бибер по желба
Пити со полнеж од ориз (посно)

Измешајте сè и месете, расукајте со сукало лепчиња со големина на чинија за кафе.
Загрејте ја тавата, печете ги лепчињата на средна температура околу 1,5 мин. од едната и 1,5 минута од другата страна.
Додека се уште топли и свежо испечени покријте ги со крпа за да станат уште помеки. Пријатно!
Можете да ги направите повеќе од еднаш и да ги користите во следните 2-3 дена. Може да се загреат и повторно, во рерна или во тава, покриени.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име