Дома Здравје ПОЗНАТ ДОКТОР Тврди: Ако исфрлите ЕДНА храна од исхраната, ќе ослабете многу...

ПОЗНАТ ДОКТОР Тврди: Ако исфрлите ЕДНА храна од исхраната, ќе ослабете многу побрзо

762
0

ПОЗНАТ ДОКТОР Тврди: Ако исфрлите ЕДНА храна од исхраната, ќе ослабете многу побрзо

Додека повеќето луѓе сметаат дека овошјето и зеленчукот се клучен дел од здравата исхрана, славниот лекар Мајкл Мозили предупредува дека едно овошје може да ги попречи нашите напори за слабеење.

Иако Националната здравствена служба на Обединетото Кралство препорачува најмалку пет порции овошје и зеленчук дневно, Мозли истакнува дека треба да се внимава со внесувањето на одредени видови овошје, особено ако целта е слабеење.

Шеќер во овошјето

Мозли нагласува дека дефицитот на калории е клучен за губење на тежината и дека одредени плодови би можеле да го попречат тој процес. Тој истакнува дека некои овошја се многу богати со шеќер, како мангото, кое може да содржи и до 45 грама шеќер по парче. Во овој контекст, се препорачува да се избегнуваат тропско овошје како што се манго, дињи и ананас, во корист на овошје со помала содржина на шеќер како малини.

Банани и други алтернативи

Иако бананите често се сметаат за здрав избор, д-р Мозели советува да се одлучите за овошје со помала содржина на шеќер, како што се бобинки и јаболка. Тој истакнува дека една банана содржи еквивалент на околу три лажички шеќер, но има и три грама влакна ако се јаде со кората.

Ултра-обработена храна

Покрај овошјето, д-р Мозли предупредува и на конзумирање на ултра-обработена храна, истакнувајќи дека таквите производи можат негативно да влијаат на нашето здравје и расположение, особено кога се обидуваме да ослабеме.

Препораки за слабеење

Кога станува збор за губење на тежината, Мозли препорачува намалување на калориите, а исто така советува да се фокусирате на овошје со помала содржина на шеќер.

Експертите препорачуваат намалување на дневниот внес на калории на 1.400 за жени и 1.900 за мажи со цел да се постигне целта за слабеење

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име