Дома Здравје ПОЗНАТ БИЛКАР ЈА ОТКРИ ГРЕШКАТА ШТО ЈА ПРАВИМЕ КОГА ПОДГОТВУВАМЕ ЧАЈ: Вака...

ПОЗНАТ БИЛКАР ЈА ОТКРИ ГРЕШКАТА ШТО ЈА ПРАВИМЕ КОГА ПОДГОТВУВАМЕ ЧАЈ: Вака ги уништуваме сите лековити состојки!

7057
0

ПОЗНАТ БИЛКАР ЈА ОТКРИ ГРЕШКАТА ШТО ЈА ПРАВИМЕ КОГА ПОДГОТВУВАМЕ ЧАЈ: Вака ги уништуваме сите лековити состојки!

Познатиот билкар Момчило Антонијевиќ советува:
„Ако зборуваме за вируси, да почнеме од маточината. Тоа е едно од растенијата со најсилно антивирусно дејство, исклучително е ефикасно против вирусот на грип, фантастично растение е за спречување на мачнина. Ако ви се гади додека патувате со автомобил, маточината е вистинската билка, во комбинација со ѓумбир. Чај од маточина и шолја свежо цеден ѓумбир можеби не е најпријатното нешто, жешко е, но е многу ефикасно, испијте го пред патување, голтка чај од маточина за време на патувањето и мачнините ќе исчезнат“.

Антонијевиќ вели дека маточината е безбедна за употреба дури и за мали деца, дозволено е да го користат трудниците и доилките. Во „безбедната“ група спаѓаат и анасон, камилица, мајчина душица, сето тоа се растенија кои можат да ги користат децата.


Вранилова трева или диво оригано, целата оваа фамилија – и тревата вранилова и мајчина душица и дивото оригано содржат етерично масло, супстанции кои делуваат антисептично, делуваат на грам-позитивни и грам-негативни бактерии, имаат фунгицидно дејство, па делуваат и на габи, имаат антивирусно дејство. Практично, ова растение е многу добро за сите видови инфекции, чајот е многу вкусен, може да се користи и како зачин. Тоа е многу ефикасно растение за лекување на уринарни и респираторни инфекции, одлично ја нормализира работата на органите за варење“, објаснува билкарот.

Како ефикасен лек против дијареа, се препорачува чај од растението цикорија како најдобра билка за запирање на дијареата.

„Потребно е да го исецкате воздушниот дел од цветот, да сварите една лажица две до три минути, а потоа да го оставите да отстои 20 минути и да го испиете. Коренот на цикоријата се користи како еден од најдобрите растителни извори на инулин, тој е пребиотик, храна за корисни бактерии во цревата“.

Зборувајќи за начинот на приготвување на чајот, познат билкар посочува дека не е важно дали растенијата се варат или се додаваат во топла вода и токму тука често грешиме, поради што растенијата ги губат своите лековити својства. .

„Кога се работи за растенија со есенцијални масла, како што се маточина или кантарион, тие воопшто не треба да се варат, ако ги готвиме, но на 75 степени тие есенцијални масла почнуваат да се коригираат и по неколку минути, не Всушност, нема ништо лековито во тој чај. Само се полеваат со врела вода и мора да бидат покриени“.

За проблеми со вишокот течности во организмот, како и за болести на бубрезите, мочниот меур и урогениталниот тракт се користи чајот растевица, додека валеријаната е позната како растение кое делува смирувачки.

„Се користи за лечење на несоница, нервоза, анксиозност, има препознатлив мирис, го нарекуваат и кочанец бидејќи се покажало дека мачките го сакаат тој мирис. Валеријаната може да се користи како чај или во форма на тинктура или капки. За чај, потребна ви е една лажица смачкан сув корен од валеријана до шолја врела вода, варете 20 минути до половина час и испијте пред спиење. Капки може да се направат и ако се земат 50 грама сечкан сув корен од валеријана, се прелива со 70 проценти алкохол, 300 милилитри, се чува во добро затворена тегла, се протресува одвреме-навреме, се чува на темно место и потоа 12 дена се процедува и се користи во рок од две недели. Потребни се приближно 30 капки за пиење разредена со вода, пред се е добар за несоница, нервоза и седација, но им помага и на луѓето кои боледуваат од ангина пекторис

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име