Дома Живот Подолг сон за време на викендите е добар за организмот!

Подолг сон за време на викендите е добар за организмот!

235
0

Сите сакаме да спиеме повеќе за време на викендите, да се одмораме и да го испланираме денот за одмори и кафулиња со драги пријатели или патување.

Одморен викенд значи успешна следната недела, но и подолг живот. Колку пати сакате само да преспиете секој викенд и да не размислувате за ништо? Сепак, ретко го правите тоа. Сепак, шведското истражување покажа дека количината на сон значително влијае на тоа колку долго ќе живееме. Анкетирани се околу 43.000 луѓе, а заклучоците се многу интересни. Оние кои спијат помалку од пет часа на ноќ, најверојатно ќе умрат порано. Научниците велат дека е можно да се променат навиките за спиење и да се спие повеќе, а со тоа да се има подобар и подолг живот.

Добрата вест е дека можете да ги надоместите непроспиените ноќи во текот на неделата за време на викендите и да го балансирате вашиот биоритам.

Некои истражувања тврдат дека изгубените часови на сон не можат да се надоместат за време на викендите, па затоа треба да се земе со претпазливост, но она што е сигурно е дека треба да спиете седум до осум часа секој ден, со цел да функционирате нормално. Уживајте во викендот и обидете се да спиете малку подолго, бидејќи повеќе сон ќе биде пријатен за вашето тело.

Претходна објаваОткријте 8 природни и ефикасни начини да се справите со несаканите мириси
Следна објаваНаучете како да спречите и намалите појава на брчки на вратот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име