Дома Здравје Подобрете го вашето здравје користејќи алтернативни извори на витамин Д.

Подобрете го вашето здравје користејќи алтернативни извори на витамин Д.

113
0

Млекото и сонцето се одлични извори на витамин Д. Сепак, се приближуваат пролетните сончеви денови и со нетрпение ги чекаме тие сончеви зраци, но во меѓувреме ќе ни требаат алтернативни извори на витамин Д, кои за среќа се лесно достапни благодарение на тоа што се наоѓаат во различни намирници.
Риба
Свежата и конзервирана риба содржи витамин Д, особено лосос, сардини и туна. Може да добиете повеќе од 50 проценти од препорачаната дневна количина ако јадете сендвич со туна или лосос со тежина од 85 грама.
Печурки
Печурките апсорбираат витамин Д кога се изложени на сончева светлина и се многу корисни во исхраната.
Сок од портокал
Многу производители продаваат сок збогатен со витамин Д. Овој витамин го има природен во свежо цеден сок од портокал.
Јајца
Јајцата содржат и витамин Д, но при нивно консумирање треба да се обрне внимание на крвниот притисок и холестеролот.

Претходна објаваСветски ден на туберкулозата 2021 година
Следна објаваЕве зошто е добро да јадете овесна каша за појадок…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име