Дома Светски дестинации Подводен музеј во Канкун – неверојатни слики

Подводен музеј во Канкун – неверојатни слики

594
0

Ако сакате нуркање и сакате да видите нешто друго освен многу риби, ќе ве однесеме на место каде што ќе можете да доживеете уникатно искуство. Во Мексико, на полуостровот Јукатан, постои подводен музеј на скулптури MUSA (Museo de Arte Subacuático). Се наоѓа во Националниот подводен парк Исла Мухерес, во близина на градот Канкун.

Овој амбициозен проект помага да се зачува коралниот гребен на морскиот парк Канкун, кој е уништен од бројните туристички посети. Целта на скулптурите е да формираат еден вид гребен и на тој начин да го привлечат морскиот свет, обраснати се со корали кои всушност создаваат сопствен вид уметност, украсувајќи ги статуите со разни бои и форми.Овој прекрасен проект опфаќа повеќе од 500 скулптури.

Три главни инсталации на Џејсон де Каир Тејлор привлекуваат најголемо внимание во музејот: „El Coleccionista de Suenos“ (Колекционерот на соништата), „Hombre en Llamas“ (Човекот во пламен) и „La Evolución Silenciosa“ (Тивката). Еволуција). Уметникот Џејсон де Каирс Тејлор, кога создава подводни скулптури, внимателно проучува како водата влијае на нивната форма. Дефинитивно има уникатна перспектива, која се рефлектира во неговата работа.

Жителите на Пуерто Морелос, блиското рибарско село на југот на Канкун, послужиле како инспирација за овие статуи. Момче што си игра со топка, старец гледа телевизија, жени кои се молат, семејство руча на маса, жена се обидува да лета, се само дел од мотивите што ќе ги најдете ако се нурнете во овој подводен музеј. Денес, овие мистериозни статуи се покриени со алги и корали и се живеалиште за најголемиот вештачки гребен во светот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име