Дома Здравје Повеќето не се свесни за сериозните последици! Еве што се случува во...

Повеќето не се свесни за сериозните последици! Еве што се случува во телото кога имате недостаток на магнезиум

1456
0

Повеќето не се свесни за сериозните последици! Еве што се случува во телото кога имате недостаток на магнезиум

Проблемите со спиењето и анксиозноста се само дел од последиците од недостаток на магнезиум.

Општо познато е дека магнезиумот е многу важен за одржување на здравјето, но повеќето луѓе навистина не знаат какви може да бидат последиците ако не внесувате доволно од него.

Нутриционистката Наташа Алексиќ подетално го објасни ова :

– И покрај тоа што магнезиумот е витален минерал за многу функции во организмот, многу луѓе не се свесни колку е важно неговото ниво да се одржува на соодветно ниво – вели нутриционистот и открива како се манифестира недостатокот на магнезиум во организмот:

Мускулни грчеви:

Недостатокот на магнезиум може да доведе до грчеви во мускулите, особено во нозете.

Замор и слабост:

Магнезиумот е важен за производство на енергија во телото, така што недостатокот може да предизвика замор и општа слабост.

Проблеми со спиењето:

Недостатокот на магнезиум може да го наруши нормалниот сон, што може да резултира со несоница или лош квалитет на сон.

Нервоза и анксиозност:

Магнезиумот игра улога во регулирањето на невротрансмитерите во мозокот, така што недостатокот може да доведе до чувство на нервоза, анксиозност или раздразливост.

Абнормален срцев ритам:

Магнезиумот е важен за нормална работа на срцето, па затоа недостатокот може да предизвика аритмии или неправилен срцев ритам.

Тремор на мускулите:

Недостатокот на магнезиум може да предизвика мускулен тремор или неконтролирани движења на мускулите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име