Дома Здравје Пијте по една чаша секое утро! Овој чај е спас за секоја...

Пијте по една чаша секое утро! Овој чај е спас за секоја жена

8174
0

Пијте по една чаша секое утро! Овој чај е спас за секоја жена

Чајот од лист од смоква може да помогне да се ослободите од многу здравствени проблеми.

Многу луѓе го нарекуваат чајот од смоква лист „ еликсир на животот “, бидејќи е богат со антиоксиданси и влакна, витамини А, Б1 и Б2, како и минерали – калциум, железо, манган, фосфор, калиум и натриум.

Овој чај помага првенствено при проблеми со бронхитис, дијабетес, висок притисок, чир на желудникот, како и корегулација на нивото на шеќер во крвта.

Покрај тоа, овој едноставен и многу ефикасен напиток е добар и за намалување на нивото на триглицериди во крвта, што обезбедува дополнителна заштита на срцето и крвните садови. Пиењето чај од лист од смоква, исто така, може да помогне во спречување на дијабетес со зголемување на чувствителноста на инсулин.

Некои од ефектите на овој моќен пијалок се како што следува:

  • ги зајакнува коските
  • помага при кожни болести
  • помага при анемија
  • спречува запек
  • помага при афти

Правење чај

Листовите смокви измијте ги и исцедете ги на кујнска крпа, па повремено вртете ги на место каде што има провев, но не на сонце. Ќе знаете дека се суви кога листовите ќе се збрчкаат и ќе се урнат под вашите прсти.

Потоа издробете ги и ставете ги во стаклена тегла со капак, а потоа подгответе го чајот во 200 мл зовриена вода, ставете 1-2 лажички суви листови смоква, поклопете и оставете да отстои околу десет минути. На крај процедете го.

По една шолја од овој чај треба да се пие секое утро, со појадок.

Можете да џвакате и листови смоква, а тоа се препорачува дури и ако имате проблеми со чир на желудникот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име