Дома Твој готвач ПЕЧЕНИ полнети пиперки без месо, готови додека да трепнете

ПЕЧЕНИ полнети пиперки без месо, готови додека да трепнете

456
0

Можете да ги јадете како прилог, како лесен ручек, ужина, вечера… ПЕЧЕНИ полнети пиперки без месо, готови додека да трепнете

Пробајте едноставен рецепт за полнети пиперки од рерна кои се готови многу брзо и се евтини.


Ако имате дома пиперки и сирење , најдобро е таа комбинација да ја претворите во највкусниот прилог за ручек, а можете да го јадете и самостојно.
Печените полнети пиперки од рерна се идеален рецепт за секој кој не е љубител на месо, но сака сирење. Ако ја претпочитате верзијата со месо, погледнете ги советите како да го направите како ресторан.

Ова јадење лесно се подготвува, евтино, брзо, па дури и не треба долго да чекате за да се испече. Сè на сè, одличен избор за оброк кога немате желба да стоите долго во кујната, но брзате и сакате да јадете нешто вкусно.

Компоненти:

12 парчиња црвени пиперки
350 гр кравјо сирење
4 јајца
лажица брашно по потреба
1 домат
сол, масло

Подготовка:

Измијте ги пиперките, издлабете ги и извадете ги семките. Посипете малку сол одвнатре.
Измешајте ги јајцата со сирењето (ситно или исечкано), а потоа додадете ги ситно сечканите домати (може и не).
Доколку ви треба смесата да биде погуста, тоа ќе го постигнете со 1 лажица брашно
Наполнете ги пиперките со смесата и отворот потопете го во чинија со брашно.
Наредете ги во тавче подмачкано со масло.
Печете во претходно загреана рерна на 180 степени 30 минути или додека не се готови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име