Дома Твој готвач Пецива за секоја пригода: Вечера, роденден, мезе, појадок… (видео)

Пецива за секоја пригода: Вечера, роденден, мезе, појадок… (видео)

632
0

Пецива за секоја пригода: Вечера, роденден, мезе, појадок… (видео)

Мини пецива за секоја пригода: Вечера, роденден, мезе, појадок…

Само ги виткате кифличките, ги редите и ги сечете, а на крајот добивате мини пециво кое се вклопува во залак. Најдобро за детски родендени, а потоа и за сите други прилики, па дури и за вечера, како што ни послужи овој пат.

Состојки:

200 мл топло млеко

25 g свеж или 7 g сув квасец

1 лажица шеќер

1 лажица сол

200 мл вода

100 мл масло

околу 700 гр брашно

Полнење по желба, а во видеото:

500 гр ситно сирење (нашето е веќе солено, ако

твое не е – додај сол)

1 белка од јајце

Облога:

1 жолчка од јајце

1 лажица млеко

Деталите за подготовката погледнете ги во видеото.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име