Дома Здравје Пет типа на осип кои можат да бидат симптом на вирусна инфекција...

Пет типа на осип кои можат да бидат симптом на вирусна инфекција со КОВИД-19

923
0

Превенцијата е најдобриот начин да се заштитите од заразни болести, вклучително и коронавирус. Но, ако случајно дојдете во контакт со вирусот и развиете инфекција, препознавањето на симптомите што е можно порано може да ви помогне да започнете со лекување на време и да спречите ширење на вирусот на други.

Иако КОВИД-19 е респираторно заболување, може да предизвика голем број други симптоми освен респираторни. Некои од нив се осип, главоболки, болки во мускулите и други. Според студијата објавена во Британскиот журнал за дерматологија, 8,8 отсто од сите оние кои биле позитивни во студијата на 11.544 луѓе развиле некој тип на проблем со кожата. Еве ги сите начини на кои Ковид може да се манифестира на вашата кожа и какви видови осип може да добиете:

КОВИД прсти

Промените на прстите, како црвени и виолетови испакнатини, може да укажуваат на КОВИД-19. Тоа е состојба која се јавува почесто во постудените месеци, но во случај на КОВИД може да се појави во секое време од годината. Јазли може да се појават и на прстите на рацете и нозете, а прстите може да бидат отечени. Со текот на времето, горниот слој на кожата почнува да се лупи, а делот под него може да стане ронлив.

Егзема

Тоа е воспалителна состојба поради која кожата изгледа воспалено, испукано и грубо. Егземата може да се појави за време или по инфекцијата и обично може да трае неколку дена. Ова е честа состојба на кожата која главно ги погодува деловите изложени на сончева светлина како што се вратот, градите или рацете. Но, во случајот со коронавирусот, причината е непозната, според Тајмс оф Индија.

Плускавци / коприва

Типот на осип што е резултат на реакција на кожата може да варира во големина и да се појавува чешање од време на време. Тие можат да се појават на кој било дел од телото, вклучувајќи ги бутовите, грбот и лицето. Според истражувачите, оваа состојба на кожата се јавува доста рано за време на инфекцијата и може да трае долго време.

Орален осип

Оралниот осип, познат и како енантема, е уште еден знак за КОВИД. Овој тип на осип се појавува на усните, поради што устата станува сува и ронлива, а во некои случаи може да се појави и болка во усните.

Питиријаза роза

Pityriasis rosea (PR) е бениген осип кој обично започнува како голема кружна или овална дамка на градите, стомакот или грбот. Може да се појави 4-5 дена по почетокот на симптомите и да продолжи да се појавува некое време.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име