Дома Здравје Пет работи кои вашиот јазик може да ги открие за вашето здравје...

Пет работи кои вашиот јазик може да ги открие за вашето здравје – од рак до мозок

638
0

Пет работи кои вашиот јазик може да ги открие за вашето здравје – од рак до мозок

Научниците сега ги разгледуваат јазиците на луѓето за да бараат знаци на сериозна болест.

Оваа практика ја користат кинеските билкари повеќе од 2.000 години, а сега вештачката интелигенција ја користи за далечинско дијагностицирање на болести.

Како да ги исчистите јазикот и устата? Стоматолозите ве советуваат да користите прилично ефикасна алатка
НАЧИН НА ЖИВОТ
18 септември 2023 година

Студијата спроведена од ирачки и австралиски експерти покажа дека јазичната анализа точно ги дијагностицира здравствените состојби во дури 94 отсто од случаите.

Тие го направија тоа така што побараа 50 пациенти со состојби како што се дијабетес и анемија да ги фотографираат нивните јазици.

Овие фотографии потоа биле внесени во компјутер кој бил програмиран да открива болести врз основа на претходни студии за тоа како различни здравствени состојби влијаат на бојата, обликот и текстурата на јазикот.

Авторот на студијата, професор Али Ал-Наџи од Универзитетот во Јужна Австралија, рече: „Конвенционалната медицина долго време го поддржува овој метод, покажувајќи дека бојата, обликот и дебелината на јазикот може да откријат знаци на дијабетес, проблеми со црниот дроб, циркулаторниот и дигестивни проблеми, како и болести на крвта и срцето“.
Што открива вашиот јазик за вашето здравје?

Иако повеќето промени во обликот, бојата и текстурата на вашиот јазик се безопасни, некои бараат евалуација и третман од медицински професионалец, пишува The Sun.

 1. Жолт јазик
  Жолтеникавиот јазик може да биде знак за дијабетес Тоа е затоа што луѓето со оваа состојба имаат високо ниво на шеќер во плунката, што го поттикнува растот на бактериите на јазикот.

Дијабетесот тип 2 се јавува кога телото ја губи способноста да го метаболизира шеќерот, а клучен двигател е зголемувањето на телесната тежина. Други знаци вклучуваат чувство на голема жед, мокрење повеќе од вообичаено, замор, чешање околу пенисот или вагината и заматен вид.

Многу луѓе имаат дијабетес тип 2 со години без да го сфатат тоа бидејќи раните симптоми обично се општи или воопшто нема симптоми.Во ретки случаи, жолтиот јазик може да биде и знак за проблеми со црниот дроб или жолчното кесе, особено кога се појавува жолтица.

Жолтица е состојба поради која вашата кожа и белките на очите стануваат жолти.Ова се случува кога вашиот црн дроб е оштетен и не може правилно да го обработи отпадниот производ билирубин – жолт пигмент кој се произведува кога црвените крвни зрнца се распаѓаат. Исто така, може да ви ја пожолти устата.

 1. Виолетов јазик
  Некои тумори, вклучувајќи го и ракот на јазикот, може да произведат темноцрвена или виолетова боја на површините на устата. Тие можат да крварат и да се задржат подолго.

Други знаци на рак на јазикот вклучуваат постојана болка во грлото, болка при голтање и болка или чувство на печење во јазикот.

 1. Црвен јазик
  Црвениот јазик може да биде знак за Ковид-19. Студија од 2022 година во Украина испитуваше слики од јазиците на 135 пациенти со Ковид-авион користејќи паметен телефон.

Резултатите открија дека 64 отсто од случаите на благи инфекции имале бледо розов јазик, 62 отсто од умерените случаи имале црвен јазик и неверојатни 99 отсто од тешките инфекции со Ковид имале темно црвен јазик.

 1. Извртен јазик
  Малку црвениот и извиткан јазик може да биде предупредувачки знак за мозочен удар, покажуваат истражувањата од Тајван. Мозочниот удар е многу сериозна состојба во која се прекинува снабдувањето со крв во дел од мозокот.

Во еден труд од 2012 година, истражувачите рекоа дека луѓето доживуваат „надвојување на јазикот“ за време или по мозочен удар. Тоа се случува кога ќе се прекине циркулацијата на крвта во одреден дел од мозокот.Сепак, не сите луѓе со искривен јазик имаат мозочен удар и обратно.

Типични знаци на мозочен удар вклучуваат ненадејна вкочанетост или слабост во лицето, раката или ногата, особено на едната страна од телото, тешкотии во зборувањето, конфузија и вртоглавица.

 1. Отечен јазик
  Отечениот јазик може да биде знак на воспаление, инаку познато како глоситис. Иако изгледаат отечено, воспалените јазици можат да изгледаат и сјајни и црвени.

Тоа може да биде предизвикано од алергиска реакција, сува уста, повреда или недостаток на хранливи материи, како што е анемија. Тоа е предизвикано од недостаток на железо, често поради загуба на крв или бременост. Други знаци на анемија вклучуваат кршливи нокти, бледа кожа и чиреви во устата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име