Дома Здравје Пет намирници кои можат да предизвикаат „мозочна магла“

Пет намирници кои можат да предизвикаат „мозочна магла“

2555
0

Пет намирници кои можат да предизвикаат „мозочна магла“
Чувството на збунетост и проблеми со запомнувањето на работите и проблеми со фокусирањето е она што многумина од нас го нарекуваат „мозочна магла“.


Вообичаени причини за мозочна магла вклучуваат доживување стрес или тага, поминување низ перименопауза (кај жените) и исцрпеност. Сепак, помалку е познато дека она што го јадете може да ви го замати мозокот.

„Со оглед на тоа што „мозочната магла“ е лаички термин за опишување на збир на симптоми кои влијаат на неврокогницијата на една личност, важно е да се запамети дека науката сè уште го развива и го истражува овој концепт. Дополнително, од разбирањето на општата физиологија знаеме дека храната што предизвикува воспаление, исто така, може да го создаде ова воспаление во вашиот мозок, што доведува до чувство на замор, несоница и многу повеќе“, вели Лиз Шањ, регистриран диететичар.

Таа додава дека овие намирници имаат тенденција да се ниски со антиоксиданси и здрави масти, како што се омега-3, а наместо тоа се богати со транс масти, додадени шеќери и рафинирани скроб.

Ултра-обработена храна

Ултра-обработена храна е храна која поминала низ повеќе фази на обработка и содржи многу дополнителни состојки. Овие производи обично се богати со шеќер, нездрави масти и натриум и често содржат вештачки конзерванси, бои и ароми.

Јадењето ултра-обработена храна придонесува за појава на мозочна магла. Тие вклучуваат житарки за појадок, пакуван леб и печива како што се мафини и крофни, кои често се преполни со рафинирани зрна, додаден шеќер и нездрави масти.

Виршла

Виршлите можат да придонесат и за појава на магла во мозокот. Овие намирници често се богати со натриум, нитрати и други конзерванси кои можат да предизвикаат воспаление во телото, а со тоа да предизвикаат симптоми на мозочна магла. Покрај тоа, овие меса често содржат високи нивоа на нездрави масти и обично се лишени од есенцијални хранливи материи.

Глутен

Односот помеѓу консумацијата на глутен и мозочната магла е од особена важност, особено за оние кои имаат чувствителност или нетолеранција на овој протеин кој се наоѓа во пченицата, јачменот и ‘ржта.

Глутенот може да предизвика воспалителен одговор во цревата на луѓето со целијачна болест или нецелијачна чувствителност на глутен, што може да доведе до системско воспаление кое влијае на бројни телесни системи, вклучувајќи го и мозокот.

Ова воспаление, заедно со малапсорпција на хранливи материи, може да доведе до состојба на когнитивно оштетување честопати наречено „мозочна магла“. Симптомите може да вклучуваат тешкотии со концентрирање, заборавеност и недостаток на ментална јасност. Додека истражувањето сè уште е во тек во оваа област, анегдотските докази ја поддржуваат врската помеѓу потрошувачката на глутен и мозочната магла кај подложни поединци.

Кофеинот

Кофеинот, кој широко се консумира во пијалоци како кафе и чај, исто така може да придонесе за појава на магла на мозокот. Парадоксално, иако малите количини на кофеин може да ја зголемат будноста и концентрацијата, прекумерната потрошувачка често има спротивен ефект; тоа се должи на дехидрација и прекумерна стимулација на нервниот систем. Прекумерната употреба на кофеин може да доведе до „ефект на враќање“, што резултира со замор, главоболки и мозочна магла додека стимулирачкиот ефект исчезнува.

Рафинирани јаглехидрати

Рафинираните јаглехидрати, познати и како преработени јаглехидрати, се житни производи кои се значително изменети од нивната природна состојба. Овој процес често вклучува отстранување на трици и микроб, кои се најбогатите со хранливи материи делови од зрното, оставајќи го само скробниот ендосперм. Примери за рафинирани јаглехидрати вклучуваат бел леб и бел ориз.

Рафинираните зрна, исто така, можат да придонесат за појава на мозочна магла. Како и рафинираниот шеќер, на овие житни производи им се отстранети најхранливите делови, оставајќи го само скробниот ендосперм. Резултатот е храна која – за разлика од храната со цели зрна – предизвикува брзо зголемување и опаѓање на нивото на шеќер во крвта. Телото реагира на овие флуктуации со ослободување на хормони, што доведува до симптоми кои вообичаено се поврзуваат со мозочната магла, како што се конфузија, заборавеност и тешкотии во фокусирањето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име