Дома Здравје Пет моќни сојузници во борбата против менструалните грчеви

Пет моќни сојузници во борбата против менструалните грчеви

554
0

Пет моќни сојузници во борбата против менструалните грчеви

Менструацијата предизвикува различни симптоми кај секоја жена – некои жени имаат поблаги периоди во тие денови – можеби дури и помалку денови – додека други се соочуваат со остри болки и грчеви. Всушност, болката е толку интензивна што го добила своето медицинско име: дисменореа.

За почеток, што се менструални грчеви?

Менструалните грчеви, медицински познати како дисменореја, предизвикуваат болка во долниот дел на стомакот, грбот или бутовите. Менструалните грчеви не се исти како непријатноста што жената ја чувствува за време на предменструален синдром (ПМС).

Дисменореата има два вида: примарна и секундарна. Примарната дисменореа се дефинира како грчеви кои се враќаат повторно и повторно и не се резултат на други болести. Болката обично започнува ден или два пред менструацијата или кога ќе започне крварењето. Болката обично може да трае од 12 до 72 часа и може да има други симптоми како гадење, повраќање, замор, па дури и дијареа.

Ако имате болни периоди поради нарушување или инфекција на органите на репродуктивниот систем, тогаш се работи за секундарна дисменореа. Болката од оваа дисменореа обично започнува порано во менструалниот циклус и трае подолго од грчевите. Обично нема гадење, повраќање, замор или дијареа.

Еве неколку природни лекови со кои можете да ги ублажите менструалните грчеви.

Додадете повеќе магнезиум во вашата исхрана

Магнезиумот помага да се релаксираат мускулите и има терапевтски ефект при грчеви. Некои намирници кои содржат магнезиум се бадеми, грав, спанаќ, јогурт и путер од кикирики или изберете додаток на магнезиум.

Масажа со есенцијални масла

Масирањето на болните точки со есенцијални масла ја ублажува болката, покажа истражувањето. Идеални етерични масла се оние кои содржат лаванда, жалфија и мајоран. Но, прво погрижете се да го користите најбезбедниот. Препорачуваме разредување на чистите есенцијални масла во крем, лосион или масло без мирис пред да се нанесе на кожата за да се избегне иритација.

Правете јога

Можеби немате желба да вежбате, но јогата ќе ви помогне да се чувствувате подобро. Нежното вежбање го зголемува лачењето на ендорфин, супстанции кои не ослободуваат од болка. Исто така, го инхибира производството на простагландини кои се одговорни за грчеви и придонесува за релаксација на матката.

Пијте топол чај

Камилицата, нането, ѓумбирот и анасонот помагаат во ублажување на болката, поради топлината што ја даваат во пределот на стомакот, како и релаксирачкиот ефект.

Загрејте го стомакот

Топлината во пределот на стомакот е многу важна за подобра циркулација на крвта. Ставањето грејна рампа на пределот на стомакот значително ќе ве ослободи од болката.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име