Дома Твој готвач Палачинки со афион и ванила

Палачинки со афион и ванила

695
0

Палачинки со афион и ванила

Афионот натопете го со 150 мл млеко, додадете мед и една кесичка ванилин шеќер. Добро измешајте и со смесата премачкајте ги палачинките, па заедно со семејството уживајте во малку поинаков вкус на омиленото јадење

Подготовка:

Печете ги палачинките на класичен начин. Кога ќе бидат готови, подгответе го филот од афион така што прво ќе го загреете млекото до вриење. Афионот натопете го со 150 мл млеко, додадете мед и една кесичка ванилин шеќер. Добро измешајте и со оваа смеса премачкајте ги палачинките. Слатката павлака, 100 мл млеко и остатокот од ванилиниот шеќер измешајте ги, прелијте ги палачинките и печете на 180 степени додека палачинките не почнат да добиваат боја. И тоа е тоа – палачинките се готови.

Состојки:

10 палачинки, 150 гр афион, 250 мл млеко, 3 лажици мед, 3 кесички ванилин шеќер, 100 мл слатка павлака

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име