Дома Живот Отстранување на лузни природно: Помогнете и на вашата кожа

Отстранување на лузни природно: Помогнете и на вашата кожа

1454
0

Отстранување на лузни природно: Помогнете и на вашата кожа.

Сите имаме лузна и често не сме воодушевени од тоа како таа изгледа на нашата кожа. Природното отстранување на лузните може да биде корисно бидејќи ги прават овие траги помалку видливи.


Кога кожата е оштетена, телото создава фиброзно ткиво кое помага за зараснување на раната. Ова го нарекуваме лузни од фиброзно ткиво. Иако често сами заздравуваат со текот на времето, овој процес може да трае со години и во тој случај не е сигурно дека лузната целосно ќе исчезне. Сепак, постојат неколку ефективни природни начини како лузните да изгледаат понеутрално.


Природно отстранување на лузната
Секогаш можеме да сметаме на помошта од природата бидејќи таа често има решение. Овие неколку едноставни природни методи можат да помогнат во овој проблем.

Витамин Ц
Витаминот Ц го стимулира производството на колаген, кој и помага на кожата да биде поеластична. На овој начин помага при зараснување на раните, а воедно го намалува воспалението кое предизвикува црвенило. За да видите добар ефект, збогатете ја вашата исхрана со витамин Ц и користете креми кои ја содржат оваа состојка. Тој е многу ефикасен за хируршки лузни и лузни од акни.


Маслиново и кокосово масло
Растителните масла имаат голем број на придобивки. Додека маслиновото масло содржи витамини кои помагаат во лекувањето на лузните од акни, кокосовото масло го зголемува производството на колаген. Масирајте ја кожата со кокосово или маслиново масло 5-10 минути. Повторете го ова неколку пати на ден.


Мед и јаболков оцет за природно отстранување на лузните

Ова е совршен помошник за оштетена кожа. Оваа смеса помага да се дезинфицира кожата, го забрзува нејзиното закрепнување и го намалува црвенилото. Измешајте ја смесата и нанесете ја на лузните. Оставете го да отстои 10 минути.


Масла од лаванда и сандалово дрво
Овие типови на масла ја забрзуваат регенерацијата на кожата и го стимулираат производството на колаген. Покрај тоа, тие имаат антиинфламаторни својства. Масирајте го ткивото на лузната со ова масло.


Гел од алое вера
Многу луѓе користат алое вера за лекување на оштетена кожа, изгореници и исеченици. Супстанцијата слична на гел која се наоѓа во неговите лисја и помага на кожата да се регенерира. Покрај тоа, има антиинфламаторно и антисептично дејство. Исцедете дел од гелот од листот и нанесете го директно на кожата. Нежно масирајте го во кожата со кружни движења. Измијте го гелот по 30 минути. Правете го ова два пати на ден.

Пробајте безалкохолен коктел кој ве заспива и обезбедува мирен сон!

Масажа за природно отстранување на лузните
Иако звучи необично, масажата на погодената област може да помогне да се омекне цврстото фиброзно ткиво на кожата, дозволувајќи му на колагенот да навлезе во неа. Периодично масирајте ја лузната 15-30 секунди.
Со масажата можете да користите и масло од семе од шипка и масло од црн ким. Отстранувањето на лузните по природен пат е лесно, но мора да бидете упорни и трпеливи за навистина да ги видите резултатите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име