Дома Здравје Откриено како зелениот чај го намалува крвниот притисок…

Откриено како зелениот чај го намалува крвниот притисок…

694
0

Ова откритие може да доведе до создавање на поефикасни лекови за хипертензија кои можат да го подобрат здравјето на милиони луѓе ширум светот.

Бројни студии покажаа дека зелениот чај спречува развој на рак, го намалува крвниот притисок и го намалува ризикот од развој на срцеви заболувања, но досега ниту еден познат молекуларен механизам не е одговорен за таквиот ефект.

Научниците од универзитетите во Калифорнија и Копенхаген открија дека антиоксидансите во чајот отвораат јонски канали и можат да ги релаксираат мускулите во sидовите на крвните садови, објави списанието Cellular Physiology & Biochemistry.

Ова откритие може да доведе до создавање на поефикасни лекови за хипертензија кои можат да го подобрат здравјето на милиони луѓе ширум светот.

Антиоксиданси

Оваа студија открила дека антиоксидансите од чајот – катехини – отвораат протеински канал во мембраните на мазните васкуларни мускулни клетки во sидовите на крвните садови.

Ова им овозможува на позитивно наелектризираните јони на калиум да ги напуштат клетките, што помага да се релаксираат и прошират крвните садови и да се намали крвниот притисок.

За оние кои сакаат млечен чај, добрата вест е дека додавањето млеко во чајот не ја намалува неговата ефикасност во намалувањето на крвниот притисок.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име