Дома Здравје Откриена тајната состојка на бананите: Еве што ќе се случи ако ги...

Откриена тајната состојка на бананите: Еве што ќе се случи ако ги јадете наутро

6920
0

Откриена тајната состојка на бананите: Еве што ќе се случи ако ги јадете наутро

Бананите се меѓу најомилените овошја и најпродаваните намирници ширум светот.

Луѓето уживаат во нив на различни начини, сами, додадени во смути, заедно со овесна каша, во десерти, колачи или дури и со сладолед. Покрај тоа што се исклучително вкусни, бананите се и исклучително здрави, обезбедувајќи ни бројни хранливи материи неопходни за правилно функционирање на организмот. Сепак, лекарите ја нагласуваат важноста на моментот на консумирање, посочувајќи дека тие не се секогаш подеднакво корисни за нашето здравје.

Нутриционистот Дерил Џофти тврди дека бананите можеби не се најдобриот избор за појадок или утринска консумација. Во него се наведува дека бананите содржат 25% шеќер и дека консумирањето наутро може да обезбеди брз енергетски поттик, но исто така може да предизвика замор и глад набргу потоа, пренесува India TV News .

Комбинирајте ги со друга храна

Нутриционистот ја нагласува важноста од комбинирање на бананите со друга храна за да се неутрализира киселоста и да се забави метаболизмот на шеќерот. Тој предупредува дека ако „бананскиот појадок“ не е избалансиран со здрави масти, многу од придобивките од бананите може да исчезнат и да се зголеми нивото на шеќер во крвта.

Тој препорачува комбинирање на бананите со храна која ја неутрализира киселината и го забавува метаболизмот на шеќерот за да се спречат нагли скокови на шеќерот во крвта и последователни енергетски падови. Некои предлози за појадок за здрава банана вклучуваат грчки јогурт со семе од чиа и банана, протеинско смути со бобинки, спанаќ и банани, овесна каша со банани, семки и јаткасти плодови и „француски тост“ од банана.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име