Дома Здравје Осум симптоми дека на телото му недостасува железо: Не ги игнорирајте

Осум симптоми дека на телото му недостасува железо: Не ги игнорирајте

4194
0

Осум симптоми дека на телото му недостасува железо: Не ги игнорирајте

Железото е суштински минерал кој телото го користи за раст и развој, помагајќи во производството на црвени крвни зрнца, зајакнување на функцијата на имунитетот и многу повеќе, а недостатокот на железо во човечкото тело е главна причина за анемија или анемија.

Ако страдате од недостаток на железо, телото можеби нема доволно од овој минерал за да создаде хемоглобин, протеинот во црвените крвни зрнца.

„Нашите хемоглобински клетки, кои функционираат за транспорт на кислород низ телото, бараат посебно железо, витамини од групата Б и фолна киселина“, вели докторот, онколог и хематолог Даниел Ландау .

„Кога нашето тело има недостаток на железо, може да се случат неколку работи. Ова вклучува намалено производство на црвени крвни зрнца. Кога имаме помалку црвени крвни зрнца, телото не може да добие кислород до сите места каде што е потребен кислород“, додаде тој.

Најдобар начин да откриете дали внесувате доволно железо е да направите комплетна крвна слика. Сепак, постојат некои знаци кои може да укажуваат на тоа дека страдате од недостаток на железо, а тоа се:

  1. Замор

Ако телото не успее да произведе доволно хемоглобин и се бори со протокот на кислород низ телото, тоа може да предизвика анемија со дефицит на железо.

„Често луѓето се уморни или исцрпени поради тоа“, вели Ландау.

  1. Обилно менструално крварење

Некои студии проценуваат дека до 90 проценти од девојчињата и жените кои имаат обилно менструално крварење имаат и недостаток на железо. Тоа е затоа што обилните менструации може да предизвикаат прекумерна загуба на крв, што може да го намали нивото на железо.

  1. Невообичаена желба за одредена храна

Ландау вели дека во некои случаи, луѓето кои не добиваат доволно железо ќе забележат необични желби.

„Нискиот број на црвени крвни зрнца може да предизвика дополнително оптоварување на одредени органи, како што е срцето, кое мора да „работи“ понапорно и побрзо за да го компензира понискиот број на црвени крвни зрнца. „Покрај тоа, црвените крвни зрнца произведени кај луѓе со ниско ниво на железо се помалку функционални од црвените крвни зрнца произведени кај оние со доволно железо“, вели д-р Ландау.

Како резултат на тоа, „телото може да оди во состојба на очај, што може да ги натера луѓето да бараат железо во необични извори како мраз, земја или нечистотија“.

  1. Невролошки или когнитивни симптоми

Може да почувствувате главоболки, тешкотии со концентрирање и вртоглавица.

„Кај децата, анемијата може да резултира со неповратно когнитивно оштетување и тешкотии во учењето“, додава нутриционистот Ван Ерик .

  1. Промени на кожата, ноктите и косата

„Друг добар показател за недостаток на железо е бледата кожа и кршливите нокти“, вели Стефани Оои , општ лекар.

„Кога нивото на железо е ниско, телото му дава приоритет на испораката на кислород до виталните органи, што резултира со намален проток на крв во кожата. Ова може да доведе до поблед тен, па дури и до кршливи нокти“, додава тој.

Според Американското здружение за хематологија, „кршливи нокти или опаѓање на косата“ исто така се сметаат за симптоми на анемија со дефицит на железо.

  1. Брзо или неправилно чукање на срцето.

Брзото или неправилно чукање на срцето исто така може да сигнализира дека не внесувате доволно железо.

„Тешката анемија може да го наруши срцевиот ритам, па дури и да предизвика срцев удар“, вели Ван Ек.

  1. „Ѕвонење“ во ушите

Кога вашиот пулс се менува како резултат на недоволно внесување на железо, може да ја слушнете таа суптилна разлика. Ниските нивоа на железо се поврзани со пулсирачки тинитус, што може да предизвика да слушнете „ѕвонење“ во ушите што се совпаѓа со вашиот пулс.

  1. Скратен здив или болка во градите за време на вежбање

„Отешкото дишење или болката во градите за време или по вежбањето може да укажуваат на сериозни срцеви заболувања, па затоа е важно веднаш да побарате лекарска помош доколку искусите тешки или продолжени симптоми. Доколку докторот исклучи посериозни состојби, веројатно ќе го провери и нивото на железо“, вели Оои, а пренесува BestLife.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име