Дома Здравје Ослободете се од дијареата со овие намирници: едноставни рецепти кои ги ублажуваат...

Ослободете се од дијареата со овие намирници: едноставни рецепти кои ги ублажуваат болките во стомакот

329
0

Ослободете се од дијареата со овие намирници: едноставни рецепти кои ги ублажуваат болките во стомакот
Некои од едноставните трикови, кои лесно можете да ги примените без да одите во аптека

Дигестивните проблеми, како што е меката столица, се појавуваат ненадејно и се предизвикани од бактерии, вируси или нарушување на цревната микрофлора.

Доколку сакате што поскоро да ја прекинете оваа непријатна појава, испробајте некои од домашните трикови кои навистина функционираат.

 1. Бел ориз
  Обичниот варен бел ориз од памтивек се користи во борбата против стомачните проблеми, бидејќи лесно се вари и не предизвикува гадење или иритација на желудникот. Јадете грст варен, малку посолен бел ориз. Кога повторно ќе почувствувате глад, јадете повеќе. Порциите мора да бидат мали
 2. Банана
  Ова слатко и вкусно овошје го затвора варењето и е идеален борец против дијареа. Содржи голема количина на пектин, кој се препорачува за стомачни проблеми. Бананите содржат и многу калиум и електролити, кои телото ги губи со прекумерна екскреција на течности. Јадливиот дел од бананата изгмечете го со вилушка, оставете да потемни, па полека јадете ја.
 3. Билни пијалоци
  Мирисните билки како камилица и нане се антиспазмодици кои го смируваат желудникот и спречуваат колики и варење. Имаат антиинфламаторно дејство и се одлични борци против надуеност и стомачни проблеми. Направете чај од две лажички камилица или нане. Оставете го да отстои 5 до 10 минути и полека голткајте го незасладено во текот на денот. Против дијареа се препорачуваат и засладен чај од шипка и црн руски чај. Исто така, исклучително е важно да се пие многу вода за да се спречи дехидрација и да се заменат изгубените течности во телото.
 4. Супа
  Печената супа е стар рецепт за едноставно јадење од брашно, масло и вода кое го зајакнува организмот, но помага и при дијареа. Ако сакате да го спречите неконтролираното одење во тоалет, направете супа без маснотии.

Во тава пропржете 40 грама брашно до златно кафеава боја со често мешање. Внимавајте да не ви изгори брашното. Кога ќе се задоволите со бојата на брашното, почнете да му додавате вода. За оваа количина брашно ќе ви треба околу еден литар вода. Мешајте постојано додека не добиете еднолична супа без грутчиња, а брашното од крај термички се обработува. Посолете по желба и послужете со парче двопек.

 1. Јаболко
  Јаболковиот оцет е повеќенаменска храна – помага за слабеење, но и за балансирање на цревната микрофлора. Јаболковиот оцет е ефикасен борец против бактериите кои предизвикуваат дијареа. Но, кога имате дијареа, јадете овошје наместо оцет. Јаболкото излупете го, исечете го на ситни парчиња и оставете го да потемни пред да го консумирате. Компотот од јаболка ќе помогне и при проблеми со стомакот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име