Дома Здравје Ослободете се од водата од ушите после капење со овие неколку трикови

Ослободете се од водата од ушите после капење со овие неколку трикови

559
0

Ослободете се од водата од ушите после капење со овие неколку трикови

Доколку водата остане во увото повеќе од 24 часа, би било добра идеја да се обратите на лекар. Пред тоа, можете да пробате некои од триковите, како фен за коса, капки за уши или домашна мешавина од алкохол и оцет…

Водата што остана во увото е всушност од надворешната страна на ушното тапанче, бидејќи се измешала со ушната маст и останала позади, оставајќи чувство како увото да ви е целосно блокирано.


Но, ако остане таму предолго, може да предизвика повеќе од само непријатност. По некое време ќе предизвика болка, но и инфекција на ушниот канал или т.н. „ пливачко уво “, поради развојот на различни видови бактерии или габи. За среќа, можете да ја „истресете“ водата во неколку едноставни чекори.

Освен капките за уши, прстите или стапчињата за уши воопшто нема да ви помогнат да го извадите од ушите. Увото природно пропаѓа, па со што и да се обидете да исчистите, работите против неговиот природен тек.

Еве како да ја извадите водата од увото.

Преместете го наоколу
д-р. Бранислава Чилиќ од Загреб препорачува да ја навалите главата на едната страна и со прстите да ја повлечете ушната ресичка напред и назад. Со неговото движење на овој начин, вие манипулирате со ушниот канал и тоа помага водата сама да истече.

Метод на вакуум
Можете исто така да ја користите вашата рака за да создадете благ вакуум за да помогнете да се исцеди водата. Навалете ја главата на страна и покријте го увото со дланката. Притиснете ја дланката на увото, потоа отпуштете го малку и потоа притиснете повторно за да ја „вшмукате“ водата и да и помогнете да излезе.

Топол компрес
Топлината од компресот (обвивката) ќе помогне да се раствори дел од восокот што ја блокира водата. Восокот ќе омекне и ќе истече надвор од увото, ослободувајќи ја водата заробена зад него. За ова, можете да користите крпа или газа натопена во многу топла, но не премногу топла вода. Држете го во увото околу 10 минути.

Фен
Фен за коса, кој го држите насочено кон увото и под рака, ставете го на најмала брзина (топол воздух). Движете ја главата напред-назад за да и помогнете на водата да го најде својот пат, вели д-р Ана Ким, отоларинголог од Клиничкиот центар на Универзитетот Колумбија.

Оцет и алкохол
Ако чувствувате дека увото ви е полно со вода, не сте сигурни дека е најчиста (на пример, вода за базен), измешајте бел оцет и алкохол. Користете стерилни капки за очи за да нанесете три до пет капки во увото.

Обидете се со капки за уши што ги користат пливачите
Капките за уши кои најчесто ги користат капачите содржат алкохол и помагаат полесно да испарува водата од увото. Сепак, лекарите предупредуваат да не ги користите доколку вашето уво има некаква повреда или ако ве удрил бран. Ако имате повреда, алкохолот може да направи уште поголема штета, па дури и да го „гори“ увото.

Во повеќето случаи, водата сама ќе излезе од увото, велат лекарите, но ако остане во увото повеќе од 24 часа, добро е да посетите лекар кој ќе ви помогне да ги измиете ушите користејќи ги медицинските начин на плакнење со шприц и млака вода.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име