Дома Здравје Ослободете се од болките во колената со помош на природата

Ослободете се од болките во колената со помош на природата

871
0

Ослободете се од болките во колената со помош на природата

Секој може да доживее болка во коленото, без разлика на возраста или полот. Ова секако може да биде многу проблематично и непријатно, па луѓето прават се за да се ослободат од болката.
Третманот на болен колено зглоб со традиционални методи, особено во комбинација со земање лекови препишани од вашиот лекар, помага ефикасно да се елиминираат болестите и проблемите со зглобовите . Токму поради лековите, треба да се консултирате со лекар пред да ги користите лековите.

Зошто се јавува болка во колената?
Болката во коленото може да се појави поради неколку причини. Често е предизвикано од:

Вишокот на телесна тежина,
Седентарен начин на живот,
Тешки физички активности,
Повреда,
Лоша исхрана со премногу солена, масна и пушена храна,
Лоши навики како пушење и алкохолизам,
Болести на мускулно-скелетниот систем како што се артритис, артроза, остеопороза и други состојби.

Природни лекови за болки во колената
Компресира од компир
Обвивката од компир има големи придобивки за телото, помага за брзо ублажување на болката, воспалението и отокот на локално ниво. За лечење на болки во колкот се користи варениот зеленчук во чиста форма, а можете да го измешате со мед. Пире од компири во комбинација со додадената компонента се нанесува на оштетената површина. Одозгора покријте го со полиетилен и оставете го да отстои 30-40 минути. Времетраењето на третманот е 7 дена.

Лист од трн
Burdock се карактеризира со уникатен состав и одлични терапевтски својства. Помага во ублажување на болката, отокот и воспалението. Исто така, ја забрзува циркулацијата на крвта и го нормализира снабдувањето со корисни материи до оштетениот зглоб.
Листовите се преливаат со врела вода, се вадат и се ставаат на коленото кога ќе достигне температура што можете да ја поднесете. Прицврстете со завој и завиткајте во топла облека. Времетраењето на постапката не треба да биде подолго од 30 минути.

На што укажува слузта во столицата и дали е тоа загрижувачки симптом?

Прелив со лук
Лукот има аналгетско, бактерицидно и антиинфламаторно дејство. За да ја извршите постапката, треба да исечкате зеленчук и да го измешате со чаша сончоглед или маслиново масло. Оставете ја смесата една недела на темно место. Нанесете пред спиење, тријте го пределот на зглобот. Наутро исплакнете со топла вода. Повторете ја постапката 10 пати.


Маст од трн, камилица и невен
Ова е многу ефикасен лек за болка и воспаление. За подготовка, измешајте еднаква количина на билки со малку вазелин. Добро затворете со капак и оставете да отстои до 2 дена. Се препорачува да се користи за силни болки 4-5 пати на ден.

Мед за болки во колената
Медот е уникатен производ кој содржи голем број корисни материи. Помага во борбата против многу болести, вклучително и болки во зглобовите. За да се користи како маст, медот се загрева на пареа и се втрива во пределот на коленото 10-15 минути. За подобрување на лековитите својства на месото, може да се меша со разни есенцијални масла.


Тинктура од глуварче
Тинктурата од глуварче помага во ублажување на состојбата кога се појавуваат симптоми на болка во коленото. Наменет е за локална употреба како триење. За да ја подготвите смесата, истурете 100 гр глуварче во 0,5 литри вотка и оставете да отстои еден месец на ладно место. Користете по филтрирање на течноста 5-7 дена.
Природните лекови за болка во колената се одличен начин за спречување на акутна болка и ублажување на вкочанетоста. Исто така, се препорачува да се консултирате со лекар пред употреба.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име