Дома Здравје ОСЛОБЕТЕ СЕ ОД старечките дамки СО ПОМОШ НА СОСТОЈКИТЕ ШТО ГИ ИМАТЕ...

ОСЛОБЕТЕ СЕ ОД старечките дамки СО ПОМОШ НА СОСТОЈКИТЕ ШТО ГИ ИМАТЕ ДОМА

765
0

ОСЛОБЕТЕ СЕ ОД старечките дамки СО ПОМОШ НА СОСТОЈКИТЕ ШТО ГИ ИМАТЕ ДОМА

Старечките дамки најчесто се појавуваат на рацете, нозете и рамената, а доколку ви пречат, постои многу едноставен начин да се ослободите од нив!

Овие несакани хиперпигментации понекогаш не ги заобиколуваат ниту помладите, особено ако се повеќе изложени на сонце. За нивното формирање во голема мера придонесуваат хормоналните промени, но и наследноста. Кафените дамки на кожата не изгледаат естетски пријатно, но за среќа на ниту еден начин не се штетни или опасни. Нема преголеми причини за грижа, но повторно, на многу луѓе им пречат и сакаат да ги отстранат.

Решенија има во форма на бројни процедури и препарати, но резултатите нема да стигнат преку ноќ.

Тоа е традиционален рецепт за отстранување на старечки дамки, чија ефикасност убеди генерации жени. Имено, сокот од кромид традиционално се користи за лузни на кожата, бидејќи антиоксидансите од кромидот го намалуваат оштетувањето на кожата и и обезбедуваат заштита. Од друга страна, алфа хидрокси киселините во јаболковиот оцет обезбедуваат природна ексфолијација и отстрануваат слој од мртви клетки.

Медот и јогуртот можат да помогнат при хиперпигментација

Оваа комбинација се покажа како успешна во отстранувањето на кафените дамки, еве како да ја направите смесата: Измешајте еднакви делови од мед и јогурт, нанесете ги на старечките дамки, оставете да отстојат дваесет минути, а потоа исплакнете.

Сокот од лимон понекогаш може да помогне

Благата киселина на овој цитрус ги отстранува мртвите клетки и го активира создавањето на младо, ново ткиво.Свеж сок од лимон капнете директно на дамките на кожата најмалку два пати на ден. Повторете ја постапката додека не ги добиете посакуваните резултати.

За сето ова консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт и не претерувајте со ништо!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име