Дома Твој готвач Освежителна таратор салата совршена за летните денови

Освежителна таратор салата совршена за летните денови

1258
0

Освежителна таратор салата совршена за летните денови
Краставица во главна улога


Кога ќе дојде топлината, салатите одеднаш стануваат најбараниот дел од оброкот. Ви предлагаме рецепт за освежителна салата со краставици. Луѓето кои редовно подготвуваат храна веројатно знаат сличен рецепт, но секогаш има и такви кои ги прават првите чекори во готвењето, како и оние кои не сакаат да прават ништо, па дури и салата, „од нула“.

Компоненти:

1 краставица
3-4 лажици кисела павлака
1 чешне лук (по вкус)
копар (по вкус)
сол (по вкус)
маслиново масло
Подготовка: Измијте ја, излупете ја и изрендајте ја краставицата. Додадете сол, копар, ситно сечкан лук и павлака. Се убаво измешајте, прелијте со маслиново масло, декорирајте со копар и уживајте во вкусната салата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име