Дома Здравје Ориганото како лек

Ориганото како лек

1164
0

Ориганото како лек се користи во хербалната медицина. Неговите лековити својства се различни и може да се користи како единствена компонента на инфузии и лушпи.


Ориганото е најпознато по неговата употреба како зачин . Но, се користи и во народната медицина за ублажување на одредени здравствени проблеми. Сепак, многу е важно да се знае дека ориганото е многу силно и не треба да се користи за лекување на никакви болести. На пример, не смее да се користи кај деца.

Зошто ориганото се користи како лек?
Ориганото има голем број на лековити и корисни материи. Еден од најпознатите е карвакролот , кој има силно природно антибактериско дејство и е ефикасен против многу видови бактерии. Покрај тоа, содржи и терпени кои имаат антимикробни, антипаразитски и антиинфламаторни својства.

Ја поттикнуваат работата на цревата, ги елиминираат грчевите и ја помагаат работата на нервниот систем. Ориганото содржи и елагична киселина како лек . Ова е супстанца со антиоксидативно дејство која се бори со слободните радикали и ги штити клетките од оштетување. Нарингинот е антиоксиданс кој делува во борбата против ракот, а тимолот го стимулира имунолошкиот систем.

Корисните ефекти на ориганото се надополнуваат со компоненти како полифеноли, флавонски гликозиди, танини и витамини. Покрај тоа, оригано содржи многу есенцијални масла и биолошки активни компоненти кои го сочинуваат неговиот клучен ефект врз органите и ткивата на телото.


Кои се лековитите својства на ориганото?
Разновидниот активен состав на ориганото се користи во лекување и превенција на голем број болести. Тоа помага да се зајакне здравјето и на мажите и на жените, но има голем број ограничувања за бремените жени и децата.

Ориганото како лек се користи за:
карлични заболувања
корекција на хормонални нарушувања
ги ублажува менструалните проблеми
го балансира менструалниот циклус
како превенција од рак
нормализација на спиењето
отстранување на замор и стрес
простатитис (воспаление на простатата)
уретритис (воспаление на уретрата)
настинка

Пецива за секоја пригода: Вечера, роденден, мезе, појадок… (видео)

Ориганото како лек во народната медицина
Ориганото има дезинфициентно, антиинфламаторно, дијафоретичко, холеретично и експекторантно (помага при исфрлање на слузта), а дополнително помага за намалување на крвниот притисок, изедначување на тонусот на крвните садови, ја нормализира концентрацијата на гликоза во плазмата и го тонизира нервниот систем.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име