Дома Психолошки совети Опуштете го својот ум: Престанете да се плашите од малите нешта и...

Опуштете го својот ум: Престанете да се плашите од малите нешта и преземете ја контролата врз вашите мисли со овие НАЧИНИ

289
0

Еве што треба да направите.

Дали се наоѓате себеси како го очекувате исходот на нешто и размислувате како тоа ќе тргне наопаку? Дали сте се плашеле дека нешто негативно ќе се случи во ситуации кога сè оди добро?

Ваквите мисли предизвикуваат грижа, страв, непријатност, ве спречуваат да бидете среќни и да уживате во сегашниот момент. Затоа е важно да се ослободите од опсесивните и негативни мисли и да го растоварите вашиот ум.

Како да престанете да се плашите дека нешто ќе тргне наопаку?

Фокусирајте се на она што можете да го контролирате

Наместо да се обидувате да се фокусирате на работите што не можете да ги контролирате, фокусирајте се на она што можете да го контролирате. Знајте дека неверојатните промени ќе започнат во вашиот живот кога ќе донесете одлука да ја преземете контролата над она што го имате, наместо да копнеете по контрола на она што е невозможно. Кога се грижиме за тоа што може да тргне наопаку, она за што најмногу се грижиме се работите врз кои немаме контрола. Само вашите постапки, мисли и зборови се во ваша моќ. Ако сте загрижени за пари, почнете да штедите. Ако сте загрижени дека ќе ја изгубите работата, ажурирајте го вашето CV и подгответе се да аплицирате за нови огласи.

Напишете листа на сите работи од кои се плашите

Иако ова може да изгледа контрапродуктивно, навистина е исклучително важно да се соочите и да бидете свесни за вашите сопствени стравови. Кога замислувате сè што може да тргне наопаку, работите изгледаат многу пострашни во вашата глава отколку што се. Понекогаш гледањето на вашиот страв на хартија ви дава контрола над него, а не обратно. Така, кога ќе почнете да ги запишувате вашите стравови, ќе ви биде полесно да се справите со нив. Многу од работите од кои се плашите нема да се случат и можете да станете свесни за тоа кога ќе ги запишете и разберете. Сè обично излегува многу подобро отколку што очекувате.

Разговарајте со некого

Ако сте соочени со стравови и редовни негативни прогнози, исто така е важно да разговарате со професионалец, во форма на психолог и психијатар. Покрај тоа, можете да разговарате и со пријателите и членовите на семејството и да ги покажете вашите емоции. Полесно е да се справите со негативните мисли кога ќе ги изговорите и ќе ги оставите да си одат. Споделете ги вашите чувства со некого и ќе добиете важен совет и ќе сфатите дека нема за што да се грижите.

Планирајте за итен случај

Понекогаш најдобриот начин да се надмине стравот е да се направи план „за секој случај“. На пример, ако се плашите да не ја изгубите работата, размислете што треба да направите ако тоа се случи. Грижата за тоа што би можело да тргне наопаку понекогаш се зголемува ако не знаете како да се справите со тешка ситуација. Имањето план може да биде токму она што ви треба, може да ви донесе олеснување. Така ќе се чувствувате подобро и ќе престанете да се грижите.

Претходна објаваПосле толку вкусен појадок: Ќе бидете сити со часови
Следна објаваГрадот во кој удираат најмногу ГРОМОВИ на СВЕТОТ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име