Дома Живот Омилен пијалок за кој мислиме дека е здрав – дебели како да...

Омилен пијалок за кој мислиме дека е здрав – дебели како да сте изеле 3 крофни

919
0

Напитокот за кој повеќето луѓе мислат дека е здрав всушност содржи 36 грама шеќер по чаша, што е приближно исто како три големи крофни.

Тој е природен и богат со витамин Ц, па што не е во ред со сокот од портокал? Всушност, овој сок што често го пиеме е полн со шеќер, што воопшто не е добро за оние кои се грижат за килограмите, пишуваат на веб-страницата eatthis.

Колку шеќер има во купените сокот?
Едно шише сок од околу 340 мл има 33 грама шеќер, што е приближно исто количество како во три крофни. И затоа, ако се воздржувате од премногу слатки крофни со шеќерна глазура, размислете дали истото треба да го правите и со сок.

Во исто време, шеќерот во овој сок е претежно фруктоза, едноставен шеќер кој се наоѓа во овошјето кој лесно се апсорбира од телото и е поврзан со салото на стомакот.

Имено, студиите го поврзуваат големото консумирање на фруктоза со опасните масти околу стомакот, но и со отпорноста на инсулин. Една неодамнешна студија исто така предупредува на опасноста од консумирање премногу фруктоза бидејќи тоа може да доведе до метаболички синдром.


Овошјето дефинитивно треба да се јаде
Сепак, тоа не значи дека овошјето не треба да се јаде бидејќи содржи фруктоза. Богат е со антиоксиданси кои се борат против опасните слободни радикали, има многу влакна, витамини и минерали. Многу овошје во исхраната, и покрај фруктозата, гарантира потенка линија и помал ризик од дебелеење.

Клучна разлика помеѓу овошјето и овошните сокови

Експертите веруваат дека клучната врска помеѓу овошјето и слабеењето се влакната. Кога го јадете целото свежо овошје, за разлика од сокот од портокал, на пример, добивате многу влакна. Тие влакна ќе ве наполнат и во исто време ќе го забават варењето на овошниот шеќер во вашето тело, што го спречува зголемувањето на шеќерот во крвта.

Од друга страна, шеќерите од сокот немаат влакна, па брзо се метаболизираат, не ве заситуваат, а сето тоа доведува до дебелеење.
Сепак, не треба да го заборавиме стариот совет – не е добро да се претерува во ништо.

Изабел Смит, нутриционист од Њујорк, вели дека овошјето секако е здраво, но дека треба да бидете внимателни бидејќи овошјето сепак содржи шеќер. Значи, ако претераме со овошјето, и го јадеме во големи количини, тоа може да го подигне шеќерот во крвта како овошниот сок.

Затоа, доколку сакате да го намалите ризикот од дебелина и дијабетес, а сакате сок, можете да ставите парче портокал во чаша вода и нема да морате да се грижите за калориите или шеќерот, заклучуваат на веб-страницата eatthis. .

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име