Дома Здравје Од замор до пот: Суптилни предупредувачки знаци дека нешто не е во...

Од замор до пот: Суптилни предупредувачки знаци дека нешто не е во ред со вашето срце

799
0

Од замор до пот: Суптилни предупредувачки знаци дека нешто не е во ред со вашето срце.

МОЖЕ да поминат години за луѓето да откријат дека нешто не е во ред со нивното срце. Симптомите можат да бидат нејасни и суптилни, а многу срцеви заболувања се скриени. Имено, некои знаци, како што е силната болка во градите, лесно се забележуваат, но има и помалку очигледни симптоми кои дефинитивно треба да се проверат.


Чувство на невообичаено замор
Докторот Адил Кан вели дека необичниот замор никогаш не треба да се игнорира. Иако е нормално да се чувствуваме исцрпени ако работиме многу или спиеме малку, постојат ситуации во кои заморот е неоправдан. Тоа може да се должи на анемија, вируси или ментални здравствени проблеми, но и на здравјето на срцето.


Непријатност
д-р. Кан напоменува дека не треба да ги игнорираме непријатностите или болките во вилицата, вратот, грбот и стомакот, бидејќи тоа може да биде и резултат на срцев проблем.


Невообичаен оток
„Необјаснетиот оток, познат како едем, на нозете, глуждовите или стомакот, исто така, може да биде знак за срцева слабост“, објаснува д-р Кан.


Повраќање или чувство на задушување
И ова се знаци на кои треба да внимавате, особено ако гадењето се јавува во комбинација со други симптоми, како што е силната болка во градите.

Бесвест
Ако одеднаш почувствувате несвестица, ова е причина да посетите лекар.


Краток здив
„Секој што има отежнато дишење при извршување на секојдневните активности или додека се одмора треба да оди на лекар. Ова е особено важно ако отежнато дишење е придружено со болка во градите“, забележува докторот.

Еве што ви се случува кога голтате гума за џвакање!


Невообичаено потење
Ова е уште еден симптом кој не треба да се игнорира, освен ако не сте вежбале напорно.


Неправилно чукање на срцето
Ако се чувствувате како вашето срце да забрза или да прескокнува, побарајте го да го провери вашиот лекар.


„Било какви симптоми на загриженост треба да ги процени здравствен работник за сеопфатна проценка и дијагноза“, додава д-р Кан за The Independent.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име