Дома Здравје Од главоболки до стомачни проблеми: Скриените опасности од пиење топла вода од...

Од главоболки до стомачни проблеми: Скриените опасности од пиење топла вода од пластично шише

2051
0

Од главоболки до стомачни проблеми: Скриените опасности од пиење топла вода од пластично шише

Хидратацијата е многу важна, особено за време на топлите летни денови, па затоа не е лоша идеја секогаш да имате при рака шише со вода. Сепак, важно е да избегнувате вода што е загреана во пластично шише бидејќи не е најдобрата опција.

Имено, кога водата во пластично шише е изложена на покачени температури, на пример во автомобил или покрај прозорец, нејзиниот квалитет може да стане сомнителен.

Експертот за храна и безбедност на Storage Box Shop, Сара Лосон, вели дека вообичаениот чин на пиење топла флаширана вода може да носи скриени здравствени ризици за кои многумина од нас не се свесни.

„Не пијте флаширана вода што била на сонце или во топла средина, како што е автомобилот. Топлината може да предизвика штетните хемикалии од пластиката да истечат во водата. Важно е да останете хидрирани, но да пиете вода што била во топлината не е безбедна, секогаш чувајте ја флашираната вода на ладно за да го заштитите вашето здравје“, изјави таа.

Најчестите грешки при нанесување на крема за сончање може да предизвикаат сериозни последици на кожата

Кога флашираната вода се загрева, хемикалиите од пластиката може да истечат во водата. Овие хемикалии, како БПА и фталатите, можат да бидат штетни ако ги пиете. Пиењето вода со овие хемикалии може да направи да се чувствувате лошо и да предизвика здравствени проблеми.

Ако пиете топла вода од пластично шише, може да имате стомачни проблеми, гадење, болки во стомакот, главоболки, вртоглавица и проблеми со хормоните.

Затоа, секогаш чувајте ја флашираната вода на ладно место и избегнувајте да ја оставате на директна сончева светлина. Ако е можно, оставете го во фрижидер или користете коцки мраз.

Телото може да го одржувате хидрирано и со помош на храна која е богата со вода, како што се: краставици, зелена салата, домати, спанаќ, печурки, лубеница, диња, јагоди, брокула, портокали и грозје.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име